Počela provedba Interreg projekta 3EFISHING

Električni motori za ribolov u Jadranskom moru

Započeo je novi Interreg projekt 3EFISHING kojim će se na brodovima talijanske i hrvatske flote Jadranskog mora uvesti hibridni pogon te time implementirati strategija Europskog zelenog plana s ciljem postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine, izvijestio je Institut za oceanografiju i ribarstvo.

Projekt 3EFISHING (3E-innovation of small-scale fisheries and aquaculture: research-based and piloted Electric-engine refitting of fishing vessels to enhance Environmental and Economic Adriatic Blue Growth) trajat će 30 mjeseci, a provodit će se kroz tri faze koje se baziraju na tri ključna elementa projekta: inženjering, okoliš i ekonomija. U prvoj fazi projekta radit će se na dizajnu i stvaranju posebnih hibridnih motornih pogona koji koriste obnovljive izvore energije. To će doprinijeti smanjenju troškova goriva, kao i značajnom smanjenju emisije ugljikovog dioksida, a time i održivosti ribolovne flote.

U drugoj fazi motori će se instalirati na dva plovila kako bi se potvrdila njihova operativna učinkovitost, dok će se u trećoj fazi brodovi predstaviti tržištu, odnosno malim i srednjim poduzećima iz sektora ribarstva i akvakulture. U ovoj fazi također će se diseminirati rezultati provedenih istraživanja kako bi se ribarima pružile specifične informacije o financijskim i investicijskim tehnikama, kojima bi se poboljšali ekonomski uvjeti sektora i omogućila implementacija 3EFISHING brodova u flotama.

Deset projektnih partnera iz Hrvatske i Italije

U projektu sudjeluju dva istraživačka i razvojna instituta, Sveučilište u Bolonji i Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita koji će prenijeti inovativnost ključnim sektorima akvakulture i ribarstva razvojem niskougljičnih rješenja. Rad instituta podržavaju Ministarstvo poljoprivrede RH i talijanski Institut za usluge poljoprivredno-prehrambenog tržišta (ISMEA – l'Istituto di Servizi per il Mercato Agricolo Alimentare).

U projektu sudjeluju i tri regionalne institucije: Agencija za inovacije u poljoprivredno-prehrambenom i ribarskom sektoru regije Marche (l'Agenzia per l'Innovazione nel Settore Agroalimentare e della Pesca „Marche Agricoltura Pesca“ - AMAP), Mediteranski poljoprivredni institut u Bariju (CIHEAM Bari - l'Istituto agronomico mediterraneo) i Zadarska županija, koji će imati ulogu uključivanja operatera iz industrije.

Cromaris, kao najznačajnija hrvatska firma iz sektora marikulture, sudjelovat će u inovativnim procesima i testiranju koja će se provoditi projektom. Projektni partneri Regija Emilia-Romagna i Eksperimentalni centar za zaštitu staništa CESTHA iz Ravenne (Centro Sperimentale per la Tutela degli Habitat), koji se bavi programima očuvanja ugroženih vrsta i promocijom održivog upravljanja morem i obalom, provodit će aktivnosti diseminacije rezultata projekta.

 

VEZANE VIJESTI

Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

Interreg Italy-Croatia: Počela provedba projekta „FishNoWaste“

U sklopu programa Interreg Italy-Croatia počela je provedba projekta „Fish No Waste“ koji će doprinijeti stvaranju zelenijeg i otpornijeg ekosustava, poboljšati zaštitu i očuvanje prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture te smanjiti onečišćenje Jadranskog mora.

Udruga Sunce organizira konferenciju za održivu budućnost i čisti Jadran

Od obala do otvorenog mora, s hrvatske i talijanske strane, Jadran je pod stalnim i sve većim pritiskom, a jedna od najvećih prijetnji je onečišćenje plastikom. S više od 80 posto morskog otpada, ponajviše plastike, hitna zajednička rješenja za očuvanje morskog ekosustava prijeko su potrebna, a kroz praktično obrazovanje i osnaživanje mladih da postanu aktivni sudionici u zaštiti prirode i okoliša, mogu se graditi temelji održive budućnosti.

Ključna rješenja za morski otpad u Jadranskom moru: „Marine Litter-Free Tides of Change“

Kako bi se pronašla rješenja za ozbiljan problem morskog otpada, stručnjaci iz Hrvatske i Italije, predstavnici institucija, nevladine organizacije i mladi okupili su se u Splitu od 4. do 6. studenog na trodnevnoj konferenciji „Marine Litter-Free Tides of Change“. Cilj im je bio jasan: prikazati primjere dobre prakse i osmisliti zajednička rješenja za obnovu i zaštitu predivnog, ali sve ranjivijeg ekosustava Jadranskog mora od daljnjeg onečišćenja morskim otpadom.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER