Interreg Italy-Croatia: Počela provedba projekta „FishNoWaste“

Kako smanjiti količinu i gospodariti otpadom povezanim s ribolovnim aktivnostima u Jadranskom moru?

U sklopu programa Interreg Italy-Croatia počela je provedba projekta „Fish No Waste“ koji će doprinijeti stvaranju zelenijeg i otpornijeg ekosustava, poboljšati zaštitu i očuvanje prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture te smanjiti onečišćenje Jadranskog mora.

Talijanski ribarski gradić Chioggia (Veneto) 9. i 10. svibnja bio je domaćin Kick-off konferencije projekta „FishNoWaste“. Cilj projekta je razviti sinergijsku strategiju za sveobuhvatno prikupljanje otpada koji nastaje tijekom koćarskog ribolova, a odlaže se u ribarskim lukama. Konferencija je okupila partnere na projektu, predstavnike lokalnih vlasti, sveučilišta, ribarskih udruga te stručnjake za okoliš iz Italije i Hrvatske.

„Ribolovne aktivnosti generiraju različite oblike i vrste otpada koji mogu završiti u moru. Međutim, ribarstvo može biti ključno u smanjenju otpada, kako kroz svoje redovne aktivnosti tako i kroz posebne inicijative poput programa „Fishing for Litter“ (hrv. Koćarski Ribolov i Morski otpAd – #KRMA)“, ističu u Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.

Ribarske luke mjesta su gdje se odlažu značajne količine raznog otpada, uključujući morski otpad, glomazni otpad, otpadna ulja, filtere, akumulatore, zauljene krpe i ostalo. U ovaj projekt s hrvatske strane uključene su ribarske luke Brižine iz Kaštel Sućurca i Tribunj u suradnji s ribarskom zadrugom Friška riba i ribarskom zadrugom RZ Adria Tribunj.

Očekivani rezultati projekta su osmišljavanje, predlaganje i testiranje novih rješenja za gospodarenje otpadom povezanim s ribolovom te poboljšanje postojećih praksi te osmišljavanje, testiranje i predlaganje zajedničkih međuregionalnih strategija i akcijskih planova za smanjenje otpada iz mora povezanog s ribolovom u sjevernom i središnjem dijelu Jadranskog mora te njihovo usavršavanje na temelju rezultata primjene tih rješenja. Nadalje, projekt bi trebao rezultirati osmišljavanjem i provođenjem zajedničkog programa edukacije u četiri ribarske luke kako bi se ribari informirali o pitanjima i praksama zaštite okoliša u ribolovu te provođenjem zajedničkog programa edukacije u hrvatskim i talijanskim srednjim školama i na fakultetima.

Vodeći partner projekta „FishNoWaste“ je Sveučilište u Padovi (Dipartimento di Biologia dell’Università di Padova), a pridruženi partner talijanski Institut za istraživanje i zaštitu okoliša ISPRA, dok su ostali partneri s talijanske strane MARE Società Cooperativa a r.l. s Gradom Riminijem kao pridruženim partnerom, te Company for Public Services iz Chioggie i Workers of the Sea Cooperative. S hrvatske strane partneri su Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, JU RERA S.D. za koordinaciju i razvoj, Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce i Lučka uprava Split.

Projekt će se provoditi do 31. srpnja 2027. godine, za što su osigurana sredstva u visini od 2,4 milijuna eura.

VEZANE VIJESTI

Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

Počela provedba Interreg projekta 3EFISHING

Započeo je novi Interreg projekt 3EFISHING kojim će se na brodovima talijanske i hrvatske flote Jadranskog mora uvesti hibridni pogon te time implementirati strategija Europskog zelenog plana s ciljem postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine, izvijestio je Institut za oceanografiju i ribarstvo.

Ključna rješenja za morski otpad u Jadranskom moru: „Marine Litter-Free Tides of Change“

Kako bi se pronašla rješenja za ozbiljan problem morskog otpada, stručnjaci iz Hrvatske i Italije, predstavnici institucija, nevladine organizacije i mladi okupili su se u Splitu od 4. do 6. studenog na trodnevnoj konferenciji „Marine Litter-Free Tides of Change“. Cilj im je bio jasan: prikazati primjere dobre prakse i osmisliti zajednička rješenja za obnovu i zaštitu predivnog, ali sve ranjivijeg ekosustava Jadranskog mora od daljnjeg onečišćenja morskim otpadom.

Udruga Sunce organizira konferenciju za održivu budućnost i čisti Jadran

Od obala do otvorenog mora, s hrvatske i talijanske strane, Jadran je pod stalnim i sve većim pritiskom, a jedna od najvećih prijetnji je onečišćenje plastikom. S više od 80 posto morskog otpada, ponajviše plastike, hitna zajednička rješenja za očuvanje morskog ekosustava prijeko su potrebna, a kroz praktično obrazovanje i osnaživanje mladih da postanu aktivni sudionici u zaštiti prirode i okoliša, mogu se graditi temelji održive budućnosti.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER