Gradsko vijeće Züricha protiv korištenja puhača lišća

Za korištenje puhača lišća u razdoblju od siječnja do rujna trebalo bi imati dopuštenje

Vijećnici Zelenih i Socijaldemokratske stranke (SP) korištenje puhača lišća žele ograničiti isključivo na razdoblje od listopada do prosinca. Kao razloge za donošenje ove odluke navode buku, podizanje prašine i uništavanje staništa malih životinja, a sad ih u tome podržava i Gradsko vijeće Züricha.

Kako je prošlog tjedna priopćilo Gradsko vijeće Züricha, zatražit će se prilagodba opće redarstvene uredbe kojom će se korištenje puhača lišća ograničiti isključivo na razdoblje od listopada do prosinca. Iznimke za korištenje puhača lišća izvan navedenog razdoblja trebale bi biti moguće samo uz dopuštenje i to isključivo za električne strojeve.

Naime, puhači lišća namijenjeni su učinkovitom uklanjanju lišća s nogostupa i ulica, no posljednjih godina sve se više koriste za uklanjanje svih vrsta prljavštine u dvorištima, na zelenim površinama pa čak i na građevinskim skelama. „To stvara buku i finu prašinu te utječe na širenje bakterija, a osim toga, puhači i usisavači lišća ubijaju male životinjske vrste i uništavaju njihova staništa“, navode u Gradskom vijeću Züricha.

Prijedlog podnesen prije dvije godine

U kolovozu 2022. radna skupina za zelene površine Zelene stranke Züricha, zajedno sa SP-om i 13 organizacija koje ih podržavaju, zahtijevala je da gradske vlasti ograniče korištenje puhača i usisavača za lišće na mjesece od listopada do prosinca te su u tu svrhu podnijeli svoj prijedlog.

„Puno toga žrtvujemo za malo reda i čistoće. Puhači i usisavači za lišće koriste se na sve više mjesta, ali ne samo za čišćenje nogostupa i ulica, već između ostalog i za zelene površine i čišćenje gradilišta“, rekao je tada vijećnik Zelene stranke Jürg Rauser za portal 20 Minutes. „Ovi strojevi štete bioraznolikosti jer lišće na zelenim površinama malim životinjskim vrstama osigurava stanište, koja zauzvrat osiguravaju hranu brojnim pticama, gušterima i ježevima“, dodao je Rauser.

Za iznimke je potrebno odobrenje

Prije godinu dana, lijevo-zelena većina u mjesnim odborima već je uvela zabranu korištenja puhača lišća te Gradskom vijeću podnijela prijedlog za usvajanje zabrane na razini cijelog grada.

Ograničavanjem korištenja strojeva na razdoblje od listopada do prosinca, puhači lišća trebali bi se vratiti svojoj osnovnoj funkciji. Međutim, Gradsko vijeće ne planira uvesti njihovu zabranu za razdoblje između siječnja i rujna. Tijekom tog razdoblja trebale bi postojati iznimke, ali isključivo uz korištenje strojeva na električni pogon i ako nema dostupnih prikladnih alternativa.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novi način prikupljanja i kompostiranja otpalog lišća u Limogesu

S ciljem poticanja razvoja urbane poljoprivrede, posebice povrtlarstva i voćarstva, dio javnih zelenih površina francuskog grada Limogesa prošle je godine namijenjen za sadnju povrća i voćaka. Odjel za zelene površine, okoliš i biološku raznolikost Grada Limogesa sada je počeo s provedbom novog načina prikupljanja i kompostiranja otpalog lišća.

Zagreb zatrpan lišćem, a Zrinjevac bez odgovora

„Za skupljanje lišća trebali bi biti zaduženi u Zrinjevcu, podružnici Zagrebačkog holdinga, jer to spada u djelatnosti uređivanja i održavanja javnih površina. Pokušali smo ih kontaktirati kako bismo doznali koliko se često vodi briga o tome da pločnici ne budu zakrčeni lišćem, ali odgovore nismo dobili“, izvijestio je Večernji list.

Što uzrokuje starenje lišća i zašto ga drveće ranije gubi?

Istraživači Švicarskog federalnog instituta za tehnologiju (ETH Zürich) identificirali su mehanizam samoregulacije u europskim listopadnim stablima koji ograničava duljinu njihove vegetacijske sezone pa stabla koja više fotosintetiziraju u proljeće i ljeto ranije gube lišće.

Putem „Dubrovačkog oka“ u kratkom roku riješeno 94 % prijava građana

Građani Dubrovnika su i u 2022. godini vrlo aktivno koristili platformu „Dubrovačko oko“, interaktivni alat Grada Dubrovnika za komunikaciju s građanima. Kako bi se omogućio što neposredniji kontakt s građanima i lakše rješavanje manjih komunalnih pitanja, Grad Dubrovnik je uz „Dubrovačko oko“ formirao i Pododsjek za hitne intervencije, s novim komunikacijskim kanalima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER