Izloženost onečišćenju zraka može dovesti do gubitka neovisnosti starijih osoba
Onečišćenje zraka iz prometa pokazalo se ključnim čimbenikom rizika za starije osobe koje gube sposobnost da se brinu o sebi bez manje ili potpune pomoći
Dugotrajna izloženost onečišćenom zraku može dovesti do gubitka neovisnosti starijih osoba, pokazali su rezultati novog istraživanja objavljeni u medicinskom časopisu JAMA Network Open koji izdaje Američko medicinsko udruženje.
Onečišćenje zraka uzrokovano prometom oslobađa lebdeće čestice i štetne plinove poput dušikovog dioksida (NO2) koji mogu oštetiti pluća, srce, mozak i druge dijelove tijela. Istraživači su otkrili da dugotrajna izloženost visokim razinama onečišćenja utječe na gubitak neovisnosti starijih osoba, odnosno na povećanje potrebe za pomoć u obavljanju njihovih svakodnevnih aktivnosti.
Sara Adar, jedna od autorica i izvanredna profesorica epidemiologije i globalnog javnog zdravlja na Školi javnog zdravlja Sveučilišta u Michiganu, i Boya Zhang, glavna autorica studije i znanstvena suradnica na Harvardskoj školi javnog zdravlja TH Chan, kažu da istraživanje sugerira da bi smanjenje izloženosti onečišćenju zraka, posebice onom iz prometa, moglo pomoći u produljenju neovisnog života starijih osoba.
„Ovo istraživanje pokazuje da dugotrajna izloženost onečišćenju zraka može dovesti do dugotrajnih zdravstvenih problema koji otežavaju osobi da se brine o sebi u starijoj dobi, što dovodi do potrebe za pomoć u obavljanju svakodnevnih aktivnosti koje je ranije samostalno obavljala“, kaže Sara Adar.
„Naše istraživanje također sugerira da mjesto gdje živite može diktirati koliko dobro starite i pokazuje da čak i uz relativno čist zrak, gotovo tri četvrtine milijuna starijih osoba u Sjedinjenim Državama svake godine zahtijeva pomoć u obavljanju svojih rutinskih dnevnih aktivnosti zbog njihove izloženosti onečišćenju zraka. Ovaj gubitak neovisnosti ima visoke financijske troškove za obitelji i zdravstveni sustav”, dodaje Adar.
Istraživanjem su analizirani desetogodišnji podaci studije Instituta za društvena istraživanja Sveučilišta u Michiganu o zdravlju osoba srednje i starije životne dobi, koju je financirao Nacionalni institut za starenje (National Institute for Ageing).
Koristeći podatke o zdravlju 25.314 osoba ili njihovih članova obitelji, istraživački tim Sveučilišta u Michiganu dokumentirao je njihovu potrebu za pomoć u obavljanju rutinskih aktivnosti kao što su kupanje ili tuširanje, korištenje toaleta, ustajanje iz kreveta ili sa stolice, hodanje, obavljanje kupovine, čišćenje, uzimanje lijekova, korištenje javnog prijevoza te gospodarenje novcem, kao i preseljenje u starački dom.
Odgovori sudionika istraživanja uspoređeni su s mjestom stanovanja i dugoročnim razinama onečišćenja zraka procijenjenim najsuvremenijim modelom izloženosti izgrađenim na temelju informacija s monitora onečišćenja zraka, obližnjih izvora onečišćenja i drugih značajki.
Uspoređujući sudionike koji su ostali neovisni, vjerojatnije je da su ispitanici koji su izgubili neovisnost bili bijelci i imali niže razine formalnog obrazovanja, kao i nižu razinu primanja, a velika je vjerojatnost da su već imali neku kroničnu bolest i bili izloženi višim razinama većine onečišćivača. Sveukupno, kod gotovo 40 posto ispitanika zabilježen je gubitak neovisnosti tijekom razdoblja nešto dužeg od 10 godina.
„Vjerujemo da će ovo istraživanje utjecati na naše bolje razumijevanje utjecaja onečišćenja zraka na zdravlje, mimo utjecaja specifičnih kroničnih bolesti, kako bi se bolje obuhvatio kumulativni teret onečišćenja zraka u kasnoj životnoj dobi“, kaže Boya Zhang. „Ova otkrića su vrlo važna s obzirom na to da globalno stanovništvo stari brže nego ikad prije.“
Osim dokumentiranja gubitka neovisnosti starijih osoba uzrokovanog onečišćenjem zraka, istraživači su procijenili i njegovu financijsku cijenu. Primjenjujući godišnji trošak od 16.028 dolara po osobi kojoj je potrebna pomoć u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, istraživači su procijenili da gubitak neovisnosti zbog izloženosti stambenog prostora onečišćenju zraka iz prometa troškove skrbi diljem SAD-a povećava za vrtoglavih 11,7 milijardi dolara godišnje.
Istraživanje je objavljeno 28. lipnja u medicinskom časopisu JAMA Network Open koji izdaje Američko medicinsko udruženje.
Ekovjesnik