Češće i brže željezničke veze Graza sa Slovenijom, do Hrvatske i dalje teško

Suvremeni niskopodni vlakovi Slovenskih željeznica nekoliko puta dnevno povezuju glavni grad Štajerske s Ljubljanom

„Putovanje vlakom bez presjedanja i dugog čekanja na granici, što su putnici i turisti iz ovog dijela EU-a godinama priželjkivali, sada je donekle i moguće“, navodi urednik Kuriera Uwe Mauch u svom novom izvještaju s putovanja novim vlakom Slovenskih željeznica od Zidanog Mosta do Graza.

Na relaciji Ljubljana – Graz prometuje brzi niskopodni vlak D 155, nova elektromotorna garnitura vlaka Stadler Flirt (SŽ 510) Slovenskih željeznica koji putnicima omogućuje brz ukrcaj bez prepreka. Vlak s 235 sjedala raspolaže s dovoljno mjesta za prijevoz bicikala, klimatiziran je, a tijekom vožnje (barem kroz Sloveniju) moguće je i korištenje WiFi-ja. Prema informacijama ÖBB-a, ovaj niskopodni vlak maksimalne brzine 160 km/h već nekoliko tjedana vozi četiri puta dnevno između Graza i Ljubljane.

„Na monitoru stoji obavijest o trenutačnom jednominutnom kašnjenju vlaka što bi zaprepastilo sve strojovođe i konduktere u zemljama bivše Jugoslavije. Takvu obavijest od nemotiviranih konduktera u prastarim uniformama sigurno ne biste dobili. Što se tiče izgleda zaposlenika željezničkog poduzeća u ovoj zemlji članici EU-a uočljiv je stanovit napredak, no još uvijek postoji dovoljno prostora za napredak u njihovoj spremnosti na pružanje informacija putnicima“, navodi urednik Kuriera Uwe Mauch u svom novom izvještaju s putovanja novim vlakom Slovenskih željeznica od Ljubljane preko Zidanog Mosta do Graza.

Tri sata i 13 minuta do Graza

Suvremeni novi vlak staje samo na stanicama Zidani Most, Celje, Pragersko, Maribor, Spielfeld-Strass  i Leibnitz, što njegovo vrijeme putovanja prema voznom redu skraćuje na tri sata i 13 minuta.

„Pohvalno je i to što na graničnoj stanici Spielfeld-Strass  provedete samo šest minuta umjesto ranijih dvadeset. Tehnologija je to dopuštala dugi niz godina, ali lokomotive EC vlakova još uvijek moraju biti promijenjene“, piše Mauch te dodaje kako je vlak D 155 stigao u Graz jednu minutu ranije. „Kakvo novo iskustvo! Sada je još potrebno pronaći Railjet vlak na peronu 1 za nastavak putovanja prema Beču. Na austrijskoj južnoj željeznici još uvijek sve ne funkcionira onako kako bi trebalo, ali to iskusnim putnicima vlakom više ne smeta.“

Do Hrvatske vlakom i dalje teško

„Inače, putnici i turisti željni Jadranskog mora novim vlakom iz Graza mogu putovati do Zidanog Mosta i tamo presjesti na lokalni vlak prema Hrvatskoj, ali dalje sve postaje teško“, navodi Uwe Mauch koji je početkom godine pisao o ÖBB-ovom ukidanju izravne željezničke veze između Beča i Zagreba zbog višegodišnjih propusta Hrvatskih željeznica: svakodnevnih kašnjenja, loše usluge, prljavih vagona i sl.

„Podatak ÖBB-ove platforme Scotty da se od Dobove do hrvatske granične postaje Harmica (!) hoda 50 minuta izaziva nevjericu“, navodi Mauch i dodaje kako staza uz prugu vodi 2,5 km po prometnoj seoskoj cesti, dijelom i bez nogostupa.

„Nakon ukupno 5 sati i 41 minutu stižete na Glavni kolodvor u Zagrebu“, navodi se na platformi Scotty.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER