Rijeka Seine i UNESCO-ova Svjetska baština glavne zvijezde otvaranja Olimpijskih igara u Parizu 2024.
Obale rijeke Seine uvrštene su na UNESCO-ov Popis svjetske baštine 1991. godine
Prvi put u povijesti suvremenih Olimpijskih igara, ceremonija otvaranja održat će se u središtu grada domaćina i na lokaciji UNESCO-ove Svjetske baštine – na pariškim obalama rijeke Seine.
„Od otoka Île Saint-Louis i pariške katedrale Notre-Dame, preko trga Place de la Concorde i palače Grand Palais do Eiffelovog tornja, arhitektura na obalama rijeke Seine svjedočanstvo je nekoliko stoljeća bogate pariške i francuske povijesti. Izuzetno smo sretni što su ovu iznimno poznatu i zaštićenu svjetsku baštinu organizatori Igara u Parizu 2024. odabrali kao pozadinu najveće ceremonije otvaranja na otvorenom u povijesti Olimpijskih igara“, istaknula je generalna direktorica UNESCO-a Audrey Azoulay u današnjem priopćenju Organizacije Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO).
U petak 26. srpnja 2024. od 19:30 sati, ceremoniji otvaranja Igara u Parizu 2024. prisustvovat će više od 10.000 sportaša, dužnosnika i umjetnika koji će ploviti na brodovima od istočne do zapadne obale Seine i nastupati na okolnim mostovima i spomenicima, a gledat će ih više stotina tisuća gledatelja u Parizu i milijardu televizijskih gledatelja putem izravnog prijenosa diljem svijeta.
- Pariška katedrala Notre-Dame, dragulj francuske gotičke arhitekture © Jane & Tony Ackerley / Pixabay
Arhitektonska remek-djela i kultne građevine
Ova ceremonija otvaranja posebna je po tome što se ne održava na stadionu, već u srcu grada, na mjestu koje je 1991. godine uvršteno na UNESCO-ov Popis svjetske baštine – obalama rijeke Seine. Od otoka Île Saint-Louis do mosta Pont Neuf, od Louvrea i preko trga Place de la Concorde, palača Grand i Petit Palais do Eiffelovog tornja, razvoj Pariza i njegova povijest najbolje se mogu vidjeti upravo s rijeke Seine.
Velik broj glavnih spomenika francuske prijestolnice izgrađen je uz rijeku i na perspektivama koje gledaju na nju. Katedrala Notre-Dame i Sainte-Chapelle arhitektonska su remek-djela srednjeg vijeka, most Pont Neuf ilustrira duh francuske renesanse, dok koherentnost četvrti Marais i Île Saint-Louis svjedoče o pariškom gradskom planiranju 17. i 18. stoljeća.
- Obale rijeke Seine između mostova Pont de Sully i Pont d’Iéna, zaštićena su UNESCO-va Svjetska baština od 1991. godine. / Pixabay
Obale rijeke krase najveća arhitektonska djela francuskog klasicizma, među kojima su najpoznatija palača Palais du Louvre, Dom invalida (Hôtel des Invalides), kompleks École militaire i Monnaie de Paris. Na obalama rijeke Seine brojne su očuvane zgrade Svjetskih izložbi koje su se održavale u Parizu u 19. i 20. stoljeću. Na čelu ovog popisa je Eiffelov toranj – „Željezna dama“ kao univerzalno priznata ikona Pariza i Francuske. Otok Île Saint-Louis, Quai Malaquais i Quai Voltaire primjeri su očuvanih arhitektonskih i urbanih cjelina, s vrlo značajnim primjerima pariške gradnje iz 17. i 18. stoljeća. Veliki trgovi i avenije koje je izgradio Georges-Eugène Haussmann, poznatiji kao barun Haussmann, u vrijeme Napoleona III. utjecali su na urbanističko planiranje u cijelom svijetu, posebice u velikim gradovima Latinske Amerike.
- Most Aleksandra III. (Pont Alexandre III) © Léonard Cotte / Unsplash
Obale Seine bit će domaćin niza olimpijskih događanja
Tijekom sljedeća dva tjedna, obale Seine također će biti domaćin brojnih događanja Olimpijskih igara u Parizu, uključujući odbojku na pijesku na privremeno izgrađenom stadionu Stade Tour Eiffel na Champ de Mars te judo i hrvanje u još jednom privremeno izgrađenom objektu - Grand Palais Ephémère, koji od 2021. zauzima počasno mjesto na trgu Place Joffre. Natjecanje u maratonskom plivanju odvijat će se uz predivan most Pont Alexandre III, natjecanja u mačevanju i taekwondou u obnovljenoj palači Grand Palais, olimpijski streličari natjecat će se na Esplanade des Invalides, dok će trg Place de la Concorde ugostiti natjecanja u breakdanceu, BMX slobodnom stilu, skateboardingu i košarci 3x3, kao i triatlon, biciklistička i atletska događanja.
- © Paris 2024 / Florian Hulleu
Dvorac Versailles (Château de Versailles) i njegovi vrtovi i parkovi, UNESCO-va svjetska baština od 1979. godine, bit će domaćini konjičkih natjecanja u dresurnom i preponskom jahanju, kao i posebno uzbudljivog konjičkog višeboja - cross-country natjecanja koje će se održati uz Veliki kanal (Grand Canal). Ovdje će se također održati natjecanje u modernom petoboju (modern pentathlon) – plivanju, mačevanju, jahanju, trčanju i streljaštvu.
Štafeta olimpijskog plamena, koja putuje Francuskom od 12. svibnja 2024., također je proslavila nasljeđe i kulturu zemlje, prolazeći kroz tridesetak mjesta pod zaštitom UNESCO-a.
- © Paris 2024 / Florian Hulleu
Što je UNESCO-va Svjetska baština?
Konvencija UNESCO-a o Svjetskoj baštini, usvojena 1972. godine, danas je jedan od najšire ratificiranih međunarodnih ugovora sa 195 zemalja svijeta. Prema Konvenciji, UNESCO i njegove države članice obvezuju se prepoznati, zaštititi i očuvati svjetsku kulturnu i prirodnu baštinu.
Više od 50 godina nakon stvaranja, UNESCO-ov Popis svjetske baštine uključuje gotovo 1200 kulturnih i prirodnih znamenitosti u 168 zemalja, prepoznatih po svom jedinstvenom i univerzalnom značaju. Pokrivajući više od 3,5 milijuna četvornih kilometara kopna i mora, lokacije UNESCO-ve Svjetske baštine također su prava svetišta bioraznolikosti te mjesta tradicije i znanja koje prakticiraju lokalne i autohtone zajednice.
Francuska, zemlja domaćin Olimpijskih i Paraolimpijskih igara Pariz 2024., ima 52 kulturne i prirodne znamenitosti upisane na UNESCO-ov popis Svjetske baštine.
- © Paris 2024 / Florian Hulleu
- Stjepan Felber | Ekovjesnik