U prvoj polovici godine u Njemačkoj više električne energije iz obnovljivih izvora
Udio električne energije iz obnovljivih izvora energije u bruto potrošnji u Njemačkoj porastao na 57 posto
Savezno ministarstvo gospodarstva i zaštite klime (BMWK) izvijestilo je o polugodišnjim podacima Savezne mrežne agencije (Bundesnetzagentur) i Savezne agencije za zaštitu okoliša (Umweltbundesamt).
Obnovljivi izvori energije preuzimaju glavnu ulogu u proizvodnji električne energije u Njemačkoj te su u prvoj polovici godine pokrivali oko 57 posto bruto potrošnje električne energije. Sa 146,6 TWh proizvedeno je oko devet posto više električne energije iz obnovljivih izvora nego u prvoj polovici 2023. (135 TWh).
Vjetroviti zimski mjeseci i dodatne vjetroturbine doveli su do povećanja proizvodnje energije vjetra za ukupno 10 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Unatoč manjem broju sunčanih sati, proizvodnja električne energije iz fotonaponskih sustava povećala se za 13 posto, priopćilo je Savezno ministarstvo gospodarstva i zaštite klime (Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz - BMWK).
Većina električne energije iz obnovljivih izvora u prvoj polovici 2024. godine proizvedena je iz energije vjetra – ukupno gotovo 75 TWh, od čega je gotovo 61 TWh proizvedeno u kopnenim, a gotovo 14 TWh u priobalnim vjetroelektranama.
Drugi najvažniji izvori električne energije bili su fotonaponski sustavi s gotovo 36 TWh, zatim biomasa (oko 22 TWh), hidroenergija (oko 11 TWh), biogeni udio otpada (oko 2,5 TWh) i geotermalna energija (oko 0,1 TWh).
>>> Pročitajte još >>> Klimatski prihvatljivom električnom strujom opskrbljuje se polovica njemačkih kućanstva
Nastavlja se pozitivan trend rasta solarne energije iz prošle godine
U prvoj polovici godine u rad je pušteno više od 515 000 sustava, uključujući mnoge balkonske FN sustave, instalirane snage od preko 7500 MW. U odnosu na ukupnu proizvodnju na kraju 2023., dodano je još 10 posto solarne proizvodnje, što znači da je krajem lipnja Njemačka raspolagala s preko 90 GW instaliranog kapaciteta. Cilj solarne ekspanzije za 2024. (88 GW) postignut je već u svibnju.
„Napredujemo i s dozvolama za kopnene vjetroelektrane. U prvoj polovici godine vlasti su izdale dozvole za gotovo 5600 MW što je gotovo 70 posto više nego u istom razdoblju prošle godine. S odobrenjima, postavljamo kurs za dinamično širenje kopnenih vjetroelektrana u budućnosti. Napredujemo i s priobalnim vjetroelektranama: do kraja lipnja pušteno je u rad oko 377 MW snage u Baltičkom i Sjevernom moru.“ – ističu u BMWK-u.
Napredak je itekako vidljiv, ali ima još puno toga za napraviti jer bi do 2030. udio obnovljivih izvora u bruto potrošnji električne energije trebao biti 80 posto.
„Kako bismo postigli zadane klimatske i energetske ciljeve, moramo dosljedno širiti primjenu obnovljivih izvora energije. Dana 24. srpnja, na prijedlog BMWK-a, Saveznog ministarstva okoliša i Saveznog ministarstva stanovanja, urbanizma i graditeljstva (BMWSB), vlada je pokrenula važne mjere za daljnje pojednostavljenje i ubrzavanje odobrenja za kopnene vjetroelektrane i solarne energije“, priopćilo je Savezno ministarstvo gospodarstva i zaštite klime.
Stjepan Felber | Ekovjesnik