Brojni austrijski znanstvenici kritiziraju novi „Astro Show“

„Pogled u zvijezde“: Znanstvenici Sveučilišta u Beču reagirali na novu TV emisiju „Blick in die Sterne - Die Astro Show“ i uputili otvoreno pismo programskoj direktorici ORF-a

Nova ORF-ova TV emisija „Blick in die Sterne - Die Astro Show“ naišla je na brojne kritike. Desetak profesora s Instituta za astrofiziku Sveučilišta u Beču uputilo je otvoreno pismo programskoj direktorici ORF-a, ističući kako je pseudoznanstveni sadržaj emisije u suprotnosti s obrazovnom misijom ORF-a. Pridružili su im se i drugi znanstvenici, kao i članica uprave ORF-a, no ORF brani svoju emisiju.

Nova mjesečna TV emisija „Blick in die Sterne - Die Astro Show“ („Pogled u zvijezde – Astro Show“) na programu je austrijskog ORF-a od prošle subote 28. rujna. Voditeljica Sasa Schwarzjirg i astrologinja Lori Haberkorn prvi put su ugostile slavne osobe kako bi s njima razgovarale o njihovim životima i budućnosti te „sve popularnijem oslanjanju na astrologiju“. Astro „influencerica“ Haberkorn svoje je informacije o planetarnim konstelacijama podijelila s cjelokupnim gledateljstvom ORF-a, a služila se i tarot kartama koje je „naslijedila od svoje majke“.

Ubrzo je uslijedila reakcija profesora s Instituta za astrofiziku Sveučilišta u Beču koji su u svom otvorenom pismu upućenom programskoj direktorici ORF-a Stefanie Groiss-Horowitz istaknuli da je emisija „Pogled u zvijezde“ u suprotnosti s obrazovnom misijom ORF-a.

„Cijenimo Vašu predanost programima kojim gledateljima ORF-a želite približiti čuda svemira. Nažalost, pseudoznanost i astrologija za to nisu prikladni i, po našem mišljenju, u suprotnosti su s obrazovnom misijom ORF-a. Mi astrofizičari, astronomi i kozmolozi istražujući svemir našim studentima i javnosti svakodnevno nastojimo približiti znanstvene spoznaje, a posebno metode našeg znanstvenog rada. Astrologija, s druge strane, ne koristi nikakvu znanstvenu metodologiju i tvrdnje iznesene u emisiji nemaju nikakvu osnovu, kao ni najmanju spoznajnu vrijednost“, navodi se u otvorenom pismu.

„Davanje prostora astrologiji na ORF-u legitimizira pseudoznanost, pogotovo kada se to radi s lažnim citatima pravih znanstvenika (u ovom slučaju, lažnim citatom Alberta Einsteina, koji svakako nije bio pobornik astrologije). To se događa u vrijeme i u zemlji u kojoj vlada nezdrav i neutemeljen znanstveni skepticizam. Javna televizija, kao što je to ORF, ima vrlo posebnu ulogu. Njezina obrazovna misija trebala je pomoći u razumijevanju uspjeha, dobrobiti i radnih metoda znanosti i istraživanja u Austriji. Astrološke emisije rade upravo suprotno“, dodaju profesori s Instituta za astrofiziku.

„Svemir je beskrajno fascinantan i rado ćemo pridonijeti programima koji prikazuju njegova prava čuda. Da citiramo još jednu rečenicu koju Albert Einstein nikada nije izgovorio: „Svemir je prekrasno, tajanstveno mjesto - nemojmo to poništiti tvrdnjom da Venera ima mišljenje o našim ljubavnim životima“. Proučavanje svemira i našeg mjesta u njemu daleko je uzbudljivije i zabavnije od nevjerojatnih i neutemeljenih tvrdnji astrologa.“ – zaključuju znanstvenici.

ORF poriče da emisijom potiče neutemeljeni skepticizam

Uklanjanje emisije s programa austrijske javne televizije prije nekoliko dana zatražila je članica uprave ORF-a Sigrid Pilz. „Zabava ne bi trebala pridonositi zaglupljivanju gledateljstva ezoterijom“, kazala je Pilz.

Astronom Florian Freistetter, jedan od najpoznatijih znanstvenih blogera njemačkog govornog područja, izjavio je za dnevnik „Standard“ da „astrološkoj emisiji nije mjesto na ORF-u“ i da će takav format „dodatno potaknuti neutemeljeni skepticizam“. Freistetter je ujedno član austrijske znanstvene skupine „Science Busters“ koja popularizira znanost i nastoji je približiti široj javnosti na humorističan način. Drugi član ove skupine, austrijski molekularni biolog Martin Moder, kazao je kako sporna TV emisija predstavlja „aktivno sabotiranje znanstvene komunikacije“.

„Riječ je o emisiji zabavnog karaktera u kojoj se ne iznose nikakve znanstvene tvrdnje. Emisija govori o stilu života, a to uključuje i čitanje horoskopa. Kao javna televizija svjesni smo naše obrazovne funkcije, a ORF redovito daje značajan doprinos komunikaciji znanosti u Austriji s programima kao što su 'Mayrs Magazin', 'ZiB Wissen' te brojnim radijskim i online emisijama“, poručila je programska direktorica ORF-a Stefanie Groiss-Horowitz u svom odgovoru na kritike znanstvenika koji je objavila Austrijska novinska agencija (Austria Presse Agentur – APA).

Sudeći prema reakcijama na društvenim mrežama, emisija nije naišla na oduševljenje austrijskih gledatelja.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Novi mjerni uređaj bečkih znanstvenika smanjuje rizik operacije

Novi medicinski uređaj, koji su razvili znanstvenici s Tehničkog te Medicinskog sveučilišta u Beču, pomoću različitih senzora može na potpuno neinvazivan način odrediti vrijednosti koje pružaju informacije o mogućim komplikacijama. Izum je već zaštićen patentom, a trenutačno se planiraju prva klinička istraživanja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER