Biljana Borzan: EU mora hitno smanjiti bacanje hrane

Prema najnovijim podacima Eurostata, 2022. godini u EU-u je bačeno oko 132 kg hrane po stanovniku što predstavlja količinu od 59,2 milijuna tona otpada od hrane!

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan oštro je reagirala na najnovije podatke Eurostata o količini otpada od hrane te pozvala na odlučne mjere u borbi protiv bacanja hrane.

Najnoviji podaci Eurostata pokazuju da je Europska unija u 2022. godini proizvela 59,2 milijuna tona otpada od hrane, što znači da je svaki stanovnik proizveo u prosjeku 132 kg otpada. Najveći dio otpada dolazi iz kućanstava.

„Nove brojke su zabrinjavajuće! Gotovo polovica proizvedene hrane u Europi završava u smeću, dok milijuni građana ne mogu priuštiti kvalitetne obroke. Posebno me zabrinjava što kućanstva snose najveću odgovornost, ali tu je kriva i cijela prehrambena industrija – od proizvodnje do distribucije.“ – istaknula je Biljana Borzan.

Zastupnica je zatražila od Europske komisije konkretne mjere za smanjenje otpada, u cilju dvostrukog smanjenja otpada do 2030. godine.

Potrebne su hitne akcije

„Vlada mora educirati građane o važnosti smanjenja otpada, ali i razmisliti o uvođenju strogih pravila za prehrambenu industriju. S obzirom na inflaciju i rastuće cijene hrane, rasipanje hrane je neodgovorno i nedopustivo.“ – kazala je Borzan te istaknula neke od dobrih primjera u europskim zemljama.

Primjerice, Danci su razvili tehnologiju koja smanjuje propadanje mlijeka u proizvodnji, što pokazuje da prehrambena industrija može biti odgovornija. Engleska uvodi obvezu odvajanja hrane za otpad za firme do 2025. godine, s ciljem strožih mjera koje će značajno smanjiti otpad. EU mora slijediti ovaj primjer i osigurati da hrana, umjesto da postane smeće, bude prenamijenjena u bioenergiju ili gnojivo.

„Europska unija treba snažnije mjere kako bi se svi zajednički uključili u borbu protiv ovog problema. Odgovornost moraju preuzeti svi – od institucija i građana do proizvođača i trgovaca.“ – naglasila je Borzan.

>>> Pročitajte još >>> Zastupnici Europskog parlamenta podupiru stroža pravila EU-a kako bi se smanjilo bacanje hrane i tekstila

Dana 29. rujna obilježava se Međunarodni dan o svjesnosti gubitka i bacanja hrane

Prema podacima koje je Eurostat objavio 27. rujna 2024., u EU-u je 2022. godine bačeno oko 132 kg hrane po stanovniku što predstavlja količinu od 59,2 milijuna tona otpada od hrane. Otpad iz kućanstava 2022. godine činio je 54 posto ukupnog otpada od hrane, što odgovara količini od 72 kg po stanovniku. Preostalih 46 posto bio je otpad nastao u lancu opskrbe hranom: 19 posto u proizvodnji prehrambenih proizvoda i pića (25 kg po stanovniku), 11 posto u restoranima i uslugama prehrane (15 kg po stanovniku), osam posto u maloprodaji i ostatku distribucije hrane (11 kg po stanovniku) te osam posto u primarnoj proizvodnji (10 kg po stanovniku).

Ovi podaci temelje se na obvezi prijavljivanja otpada od hrane utvrđenoj u Okvirnoj direktivi o otpadu (2008/98/EZ) i to prema sektorima, sukladno statističkoj klasifikaciji gospodarskih djelatnosti Europske zajednice, i prema kućanstvima. Podaci su objavljeni uoči Međunarodnog dana svjesnosti o gubitku i bacanju hrane koji se obilježava 29. rujna.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Danas se obilježava Međunarodni dan svjesnosti gubitka i bacanja hrane

Lanci opskrbe hranom u mnogim su zemljama na putu da prestignu poljoprivredu i korištenje zemljišta kao najveće emitere stakleničkih plinova. Prerada i pakiranje hrane, zajedno s transportom i otpadom od hrane, lance opskrbe hranom guraju na sam vrh ljestvice globalnih emitera stakleničkih plinova, navodi se u priopćenju Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP).

Biljana Borzan: U EU se u 2020. bacilo 57 milijuna tona hrane!

Eurostat je objavio podatke prvog službenog istraživanja o bacanju hrane u Europskoj uniji, napravljenog prema zajedničkoj metodi u svim državama članicama EU-a. Prema istraživanju, u EU-u je 2020. bačeno 57 milijuna tona hrane, dok za Hrvatsku ta brojka iznosi 286.379 tisuća tona.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER