Zona ograničenog prometa u središtu Pariza ne bi trebala utjecati na poslovanje trgovina
Uvođenje goleme zone ograničenog prometa u središtu francuske metropole najavljeno je još početkom 2022. godine
Pariška Agencija za urbanističko planiranje (APUR) nedavno je objavila rezultate istraživanja o navikama potrošača te njihovom uobičajenom načinu kretanja prema trgovinama u središtu Pariza na čijem će se području uskoro uspostaviti zona ograničenog prometa (ZTL).
Istraživanje Agencije za urbanističko planiranje (l’Atelier parisien d’urbanisme - APUR) provedeno je s ciljem boljeg razumijevanja navika potrošača te njihovog uobičajenog načina kretanja prema trgovinama u središtu Pariza i unutar buduće zone ograničenog prometa (Zone à trafic limité - ZTL). Njime se htjelo doznati odakle dolaze kupci trgovina u pariškom središtu, koliko ih često posjećuju, koliko troše i razlikuje li se njihova potrošnja ovisno o načinu prijevoza.
Kako bi se dobili odgovori na navedena pitanja, istraživanje je provedeno u prvoj polovici 2024. na velikom uzorku od preko 6600 kupaca maloprodajnih trgovina u središtu Pariza (5182 ispitanika) i na području 17. pariškog arondismana (1476 ispitanika).
Prema rezultatima istraživanja, 55 posto kupaca su Parižani (od kojih 18 posto živi u središtu grada), 22 posto ih dolazi iz departmana koji okružuju Pariz (Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis i Val-de-Marne), 10 posto iz preostalog dijela regije Île-de-France te 13 posto iz ostatka Francuske i/ili inozemstva.
Više od 40 posto kupaca pješači, a 48 posto koristi javni prijevoz
Istraživanje je također potvrdilo da najveći broj kupaca koristi javni prijevoz (48 posto), a značajan dio njih pješači do središta grada (40 posto), što očito utječe na vrlo malu korištenost osobnih automobila. Osim toga, broj kupaca koji u središte grada putuju biciklom (sedam posto) dvostruko je veći od broja vozača automobila (samo tri posto).
APUR također navodi kako Parižani javni prijevoz više koriste vikendom nego tijekom radnog tjedna.
- La Samaritaine | Rue de la Monnaie © Ekovjesnik
Samo tri posto kupaca u središte Pariza putuje automobilom
Uz činjenicu da čak dvije trećine Parižana ne posjeduje osobni automobil, važan je i podatak da samo tri posto kupaca koristi automobil za dolazak u središte grada i kupovinu u njegovim trgovinama.
Među 6600 ispitanika, samo 123 njih koristilo je automobil za putovanje prema središtu grada. Od tog su broja samo 26 njih bili Parižani, a većina ostalih kupaca (60 posto) automobilom su stigli iz ostatka regije Île-de-France.
U APUR-u ističu kako automobil uglavnom koriste osobe starije životne dobi, a među njima su najbrojniji kupci koji imaju između 45 i 49 godina.
Profili kupaca razlikuju se ovisno o mjestu stanovanja
Prema APUR-u, udio kupaca koji žive u departmanima Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis i Val-de-Marne te koji za dolazak u trgovine u središtu grada koriste javni prijevoz veći je od udjela kupaca koji stanuju u središtu grada.
Klijentelu trgovina u pariškom središtu također karakterizira njihova mladost. Čak 43 posto kupaca ispitanih tijekom ovog istraživanja mladi su ljudi u dobi od 15 do 29 godina. Također, APUR primjećuje da velik dio ispitanika čine studenti.
- Područje zone ograničenog prometa u pariškom središtu (Zone à trafic limité - ZTL) © Ville de Paris
Ciljevi zone ograničenog prometa
Zona ograničenog prometa (ZTL) obuhvatit će golemi središnji gradski prostor, ali ipak manji u odnosu na plan s početka 2022. godine. Naime, prvotno je najavljeno kako će zona prekrivati veći dio prva četiri pariška arondismana – području poznatom kao Paris Centre, te dijelove petog, šestog i sedmog na lijevoj obali rijeke Seine. Prema najnovijem planu zona će se i dalje protezati od Trga sloge (Place de la Concorde) na zapadu do trgova Place de la Bastille i Boulevarda Bourdon na istoku, te u području između desne obale rijeke Seine i velikih gradskih bulevara u sjevernom dijelu Pariza. Raniji plan uključivao je i područje između Boulevarda Saint-Germain i lijeve obale Seine, od čega se u međuvremenu odustalo, te otoke Saint-Louis i Île de la Cité, o kojima se još uvijek raspravlja s Prefekturom pariške policije.
Skorom uspostavom zone ograničenog prometa (ZTL) Grad Pariz želi promovirati korištenje javnog prijevoza i održive oblike mobilnosti te svakako utjecati na smanjenje onečišćenja zraka i buke.
Osim toga, uvođenjem ZTL-a dodatno će se smanjiti promet motornih vozila, poboljšati sigurnost na cestama smanjenjem rizika od nesreća i stvoriti javni prostor u kojem se olakšava i pojednostavljuje kretanje pješaka, biciklista i korisnika javnog prijevoza. U području zone ograničenog prometa očekuje se i lakše prometovanje stanara, posjetitelja i osoba smanjene pokretljivosti, kao i lokalnih trgovaca, obrtnika, te vozača dostavnih, taksi i komunalnih vozila. Svima njima poboljšat će se životni okoliš, a omogućit će se i kvalitetnija zaštita pariške povijesne baštine.
- Les Halles © Ekovjesnik
Europski propisi o kvaliteti zraka
Podsjetimo, nakon višegodišnjih upozorenja Sud Europske unije (Cour de justice de l'Union européenne - CJEU) 2019. godine osudio je Francusku zbog nepoštovanja europskih propisa o kvaliteti zraka, a nekoliko udruga za zaštitu okoliša istovremeno je zatražilo reakciju Državnog vijeća (Conseil d'État). Napominjući da nije poduzela potrebne mjere za provedbu propisa o kvaliteti zraka u nekoliko svojih urbanih područja, Sud Europske unije Francuskoj je naložio plaćanje novčanih kazni u rasponu od pet do 10 milijuna eura i to 2021. i 2022. godine, kao i 24. studenog 2023.
„U tom kontekstu, zone ograničenog prometa predstavljaju idealno rješenje koje preporučuje EU, kako s ciljem smanjenja prometa i povezanih emisija, tako i za rješavanje problema onečišćenja zraka u velikim gradovima“, zaključuju u Gradu Parizu.
Stjepan Felber | Ekovjesnik