U New Yorku legaliziran prelazak ulice izvan pješačkog prijelaza
„Jaywalking“ je vrlo raširen među njujorškim pješacima, a gradska policija svake godine izrekne stotine kazni od 250 do 300 dolara
Gradsko vijeće New Yorka odobrilo je legalizaciju „jaywalkinga“, odnosno prelaska ulice bez korištenja pješačkog prijelaza. Međutim, ova uobičajena navika stanovnika Velike Jabuke u posljednjih nekoliko godina rezultirala je s oko 200 smrtnih slučajeva, a njihov broj ponovno je u porastu.
Prelazak ulice izvan pješačkih prijelaza uobičajena je navika u brojnim gradovima svijeta, a osobito u New Yorku gdje će ta praksa biti dopuštena od početka sljedeće godine. „Njujorčani će sada moći prelaziti ulicu gdje god žele, bez straha od novčanih kazni“, izvijestio je The New York Times.
Gradsko vijeće najturističkijeg grada u Sjedinjenim Američkim Državama donijelo je zakon kojim se pješacima dopušta „neovlašten prelazak ulice“, čime raširena praksa koja se u njujorškom žargonu obično naziva „jaywalking“ više nije kažnjiva. Inače, prelaženje prometnica izvan obilježenog pješačkog prijelaza u New Yorku je bilo zabranjeno još 1958. godine.
Svake godine stotine kazni, prošle godine gotovo 500
Prije donošenja ovog novog zakona, pješak koji je nepropisno prelazio ulicu mogao je dobiti kaznu od 250 ili čak 300 dolara, a takvih je svake godine bilo na stotine.
„Budimo realni, takav prelazak preko ceste je način života u New Yorku“, rekla je Mercedes Narcisse, članica Gradskog vijeća New Yorka i zagovornica ovog zakona.
Prema njujorškom portalu Gothamist, kazne kojima se zbog „jaywalkinga“ kažnjavaju pješaci bile su ilustracija diskriminacije. Od ukupno 786 kazni koje je iz tog razloga podijelila njujorška policija tijekom prvih šest mjeseci 2024., 77 posto odnosilo se na Afroamerikance i osobe latinoameričkog podrijetla.
Međutim, legalizacija prelaska ulice izvan pješačkog prijelaza dolazi s porastom broja smrtnih slučajeva u prometu. U tekućoj godini u New Yorku je zabilježen najveći broj smrtno stradalih pješaka u proteklom desetogodišnjem razdoblju.
Prema New York Timesu, zbog prelaženja ceste izvan pješačkog prijelaza ili ignoriranja crvenog svjetla na semaforu u proteklih pet godina smrtno je stradalo 200 njujorških pješaka.
Iako zakon stupa na snagu početkom 2025., građanima New Yorka preporučuje se da budu na oprezu. „Svi sudionici u prometu sigurniji su kad se pridržavaju prometnih pravila“, rekla je Liz Garcia, glasnogovornica njujorškog gradonačelnika Erica Adamsa, koji je upravo optužen za korupciju i nezakonito financiranje kampanje.
Ni mi vam ne preporučujemo njujorški stil prelaženja ulice, posebno ne dijagonalni, a vozač(ic)e pozivamo da povećaju oprez kada se približavaju pješačkim prijelazima te propuste pješake na pješačkom prijelazu bez semafora.
Stjepan Felber | Ekovjesnik