„Žuto zlato“: Rimsko maslinovo ulje je simbol solidarnosti

„Influencer gradonačelnik“ Roberto Gualtieri na društvenim mrežama ima preko 200 000 pratitelja koje redovito i vrlo uspješno upoznaje s projektima rimske gradske uprave

Gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri okušao se u berbi maslina na poljoprivrednom gospodarstvu Castel di Guido, najvećem javnom poljoprivrednom poduzeću u Europi kojim upravlja Grad Rim, te na društvenim mrežama predstavio projekt socijalne poljoprivrede. Nakon berbe maslina dio dobivenog maslinovog ulja podijelit će se socijalno najugroženijim rimskim obiteljima.

Rimsko poljoprivredno gospodarstvo Castel di Guido sa svojom je površinom od oko 2000 hektara najveće javno poljoprivredno gospodarstvo u Europi, a prvenstveno je posvećeno uzgoju organskih žitarica i povrća te uzgoju stoke. Područje ispaše dom je najvećeg stada pasmine Maremmana u regiji Laciju, a na gospodarstvu se svakog mjeseca dobiva približno 20 tisuća litara mlijeka koje zatim prerađuje i distribuira tvrtka Centrale del Latte di Roma S.p.A. Također, dio gospodarstva koristi se za zahvate pošumljavanja i razne ekološko-edukacijske aktivnosti.

Međutim, Castel di Guido je sa svojih 1500 stabala maslina također važan za proizvodnju maslinovog ulja. Na tridesetak hektara maslinika uzgajaju se tri vrste maslina (Frantoio, Pendolino i Leccino), a ove godine očekuje se proizvodnja oko 2000 litara kvalitetnog maslinovog ulja.

Proteklih dana održana je ovogodišnja berba maslina u kojoj je uz gradonačelnika Gualtierija sudjelovala i gradska vijećnica za poljoprivredu Sabrina Alfonsi.

„Dobiveno maslinovo ulje jednim dijelom koristi se u promotivne svrhe, a dijelom donira u okviru projekata solidarnosti i pružanja pomoći socijalno ugroženim osobama i obiteljima“, kazao je rimski gradonačelnik Roberto Gualtieri, dodavši kako gradska uprava već nekoliko godina razvija suradnju s udrugama i maslinicima na području cijelog grada.

„Udruge organiziraju berbe i u njih uključuju građane kako bi se dobiveno ulje distribuiralo obiteljima koje se suočavaju s financijskim poteškoćama. Riječ je o hvalevrijednim inicijativama koje podupiremo i u budućnosti ćemo ih nastojati proširiti na cijeli grad. Rim je grad koji želi biti moderan i inovativan, a u isto vrijeme zelen i održiv, koji zna živjeti i razvijati se u simbiozi s prirodom“, kazao je rimski gradonačelnik.

„Želimo unaprijediti poljoprivredni identitet Rima i to radimo u tri temeljna područja. Prvo je valorizacija poljoprivrednih i javnih poduzeća u Rimu, drugo je natječaj za raspodjelu obradivog zemljišta mladim poljoprivrednicima, a treće donošenje uredbe o urbanim vrtovima“, dodao je gradonačelnik Gualtieri.

„Rim je jedinstven po vlastitoj proizvodnji maslinovog ulja. Naše ulje s jedne strane može konkurirati visokoj kvaliteti certificiranih i nagrađenih ulja te služiti za promociju na nacionalnom i međunarodnom tržištu, a s druge strane koristi se za projekte pružanja pomoći socijalno ugroženim građanima“, komentirala je vijećnica Sabrina Alfonsi.

„U Rimu postoji nekoliko maslinika o kojima se brinu udruge koje su pokrenule projekte kao što je ‘Olio bene comune’ i koji uključuju građane u berbu maslina. Podržavamo ove projekte i nastojimo ih ojačati i proširiti. Rimska poljoprivreda je solidarna i uključiva te utječe na razvoj zajednice i zaštitu okoliša“, zaključila je Alfonsi.

Video gradonačelnika Gualtierija možete pogledati na Instagramu, Facebooku ili X-u (bivšem Twitteru).

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Nakon berbe dunja, jabuka i nara, u Pompejima se danas održava berba maslina

Berba će se održati u masliniku kuće Casa della nave Europa, drevnom domu antičkog proizvođača i trgovca vinom, maslinovim uljem i drugim poljoprivrednim proizvodima. Osim što će sudjelovati u berbi, posjetitelji će moći degustirati poseban pompejski brend PÙMPAIIA, prvo registrirano maslinovo ulje s oznakom izvornosti s područja Arheološkog parka Pompeji.

U Rimu počelo postavljanje novog modela uličnih kanti

Postavljanje prvih 210 novih „Cestò“ uličnih kanti za otpad počelo je duž ulice Via dei Fori Imperiali u središtu grada. Ovaj model dizajniran je isključivo za Rim, a na području cijelog grada postavit će se njih ukupno 18.000.

Novi rimski spremnici za otpad su otporniji, veći i pametniji

Osim što su ljepši i suvremeniji, novi spremnici za otpad imaju veći kapacitet, zvonastog su oblika i omogućuju brže pražnjenje. Trenutačno su postavljena 32 nova spremnika zapremnine od 1.800 do 3.700 litara, a uskoro se očekuje postavljanje dodatnih 50. Ako se njihovo testiranje tijekom sljedećih šest mjeseci pokaže uspješnim, najavljena je mogućnost nabave i do 9.000 spremnika ovog tipa.

Dana 15. travnja održat će se drugo izdanje akcije „Rim se brine o Rimu“

U organizaciji gradonačelnika Rima Roberta Gualtierija i Odjela za poljoprivredu, okoliš i gospodarenje otpadom Grada Rima, u subotu 15. travnja 2023. održat će se drugo izdanje akcije „Roma cura Roma“ („Rim se brine o Rimu“) u kojoj građani i udruge zajedno čiste i uređuju rimske ulice, trgove i zelene površine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER