Novosti u ovogodišnjoj proljetnoj sadnji stabala u Varaždinu
Parkovi Varaždin za proljetnu sadnju stabala koriste zeolit i testiraju biorazgradivu hidroretencijsku mrežu
Zeolit poboljšava strukturu tla, zadržava vlagu i hranjive tvari, neutralizira zagađivače te potpomaže rast i razvoj biljaka, ističu u Parkovima Varaždin. Za bolje zadržavanje vlage u tlu prvi put u Varaždinu koristi se i inovativna biorazgradiva hidroretencijska mreža.
Zeolit je prirodni mineral vulkanskog porijekla koji donosi revoluciju u poboljšanju tla i rastu biljaka, a od ove godine Parkovi Varaždin koriste ga za proljetnu sadnju stabala diljem grada. Ovo moćno sredstvo za optimizaciju tla pokazalo se posebno uspješnim u zadržavanju vlage i hranjivih tvari čime osigurava bolje uvjete za rast stabala, ali i zdraviji gradski okoliš.
Dugoročne koristi zeolita
Njegove velike prednosti su što neutralizira teške metale, pesticide i herbicide, čime se smanjuje štetan utjecaj zagađivača na tlo i biljke te postupno otpuštanje gnojiva koje pomaže u boljoj iskoristivosti hranjivih tvari i smanjenju potrebe za prekomjernom gnojidbom. Zeolit potiče mikrobiološke procese i stvaranje humusa – što poboljšava kvalitetu tla i njegovu plodnost, stimulaciju rasta korijena, stabljike i listova pa biljke postaju jače, otpornije i zdravije, kao i sinergijsko djelovanje s organskim i mineralnim gnojivima. Naime, kada se kombinira s NPK gnojivima, može smanjiti potrebnu količinu gnojiva do 30 posto te pritom omogućiti biljkama optimalnu opskrbu hranjivima.
„Korištenje zeolita za sadnju drvenastih biljaka prilagođavamo veličini sadnice. Primjerice, za stabla opsega debla od 6 do 20 cm (mjereno na visini od jednog metra), preporučuje se dodavanje 1 kg zeolita pomiješanog sa zemljom kojom se zatrpava sadna jama. Što su stabla veća, povećava se i potreba za dodatnim zeolitom“, ističu u Parkovima Varaždin.
Osim neposrednog poboljšanja rasta biljaka, zeolit dugoročno pridonosi očuvanju tla, smanjenju ispiranja hranjivih tvari i održivijem vrtlarstvu. Njegova sposobnost zadržavanja vlage i hranjiva posebno je korisna u sušnim razdobljima, kada biljke trebaju dodatnu potporu.
Hidroretencijska mreža – inovativno rješenje za urbanu sadnju
„Suočeni sa sve većim izazovima klimatskih promjena, proljetnu sadnju odlučili smo unaprijediti primjenom inovativne metode koja omogućuje bolje zadržavanje vlage u tlu. Tako smo uveli hidroretencijsku mrežu – biorazgradivu mrežu koja značajno poboljšava uvjete za rast i razvoj biljaka“, navode u Parkovima Varaždin.
Mreža se postavlja u sadnu jamu oko korijenove bale, gdje upija veliku količinu vode – višestruko veću od svoje mase, i zadržava je u zoni korijenja. Time osigurava stabilnu opskrbu vlagom, osobito tijekom sušnih razdoblja. Fleksibilnost mreže omogućuje prilagodbu različitim veličinama korijenskog sustava, a u slučaju potrebe može se nadograditi dodatnom mrežom.
Europski grad drveća koristi najbolju europsku praksu
Diljem Europe, a od sada i u Varaždinu, koristi se hidroretencijska mreža koja je razvijena i proizvedena u Njemačkoj. Njezina učinkovitost testira se ovisno o specifičnim uvjetima tla i ekološkim zahtjevima pojedinih biljnih vrsta. Tako njezina upotreba neće biti potrebna u tlu s optimalnom razinom vlage ili kod biljaka koje ne podnose previše vode.
„Ove dvije novosti predstavljaju još jedan važan doprinos održivom upravljanju zelenim površinama našeg grada i prilagodbi urbanog okoliša izazovima budućnosti“, zaključuju u Parkovima Varaždin.