Pivski gigant Carlsberg u borbi za smanjenje plastičnog otpada

Plastični prstenovi zamijenit će se ljepilom koje će reciklirati zajedno s aluminijskom limenkom

Poznati danski proizvođač piva Carlsberg, ukidanjem korištenja plastičnih prstenova koji povezuju pivske limenke u „six-pack“ pakiranjima i njihovom zamjenom Snap Pack pakiranja s ljepilima, krenuo je u borbu protiv stvaranja plastičnog otpada koji predstavlja velik problem sveprisutnog okolišnog onečišćenja. Kao pioniri ovog pothvata, Danci tvrde da će se tako količina plastike koja se koristi u tradicionalnim multi-pakiranjima smanjiti za čak 76 %.

Revolucionaran potez  

Poznati svjetski proizvođač piva Carlsberg krenuo je u borbu protiv stvaranja plastičnog otpada. Tvrtka je tako najavila ukidanje korištenja plastičnih prstenova koje povezuju pivske limenke u  tzv. six-pack pakiranjima. Umjesto toga, limenke će u budućnosti biti međusobno zalijepljene. Iz Carlsberga procjenjuju kako će na svjetskoj razini ovaj potez smanjiti stvaranje plastičnog otpada  za oko 1.200 tona godišnje – što je ekvivalent 60 milijuna plastičnih vrećica!

Plastični prstenovi, koji drže na okupu limenke konzerviranih pića (osobito piva) u upotrebi su više od 50 godina te su postali izrazita smetnja za okoliš koja pridonosi rastućem onečišćenju oceana plastičnim otpadom i predstavlja veliku prijetnju morskom životu. Umjesto plastičnih prstenova, limenke će se u multi-pakiranjima, koja sadrže četiri, šest ili osam limenki piva, povezivati jakim ljepilom koje je dizajnirano da izdrži širok raspon temperatura, uključujući temperature skladištenja, transporta i hlađenja u kućanstvima. Odvajanje limenki pivi iz novih pakiranja bit će popraćeno zvukom sličnom otvaranju limenke, a ljepilo se može reciklirati zajedno s aluminijskom limenkom.

Ljepilo će se reciklirati zajedno s aluminijskom limenkom / Fotografija: carlsberggroup.com

Glavni izvršni direktor Carlsberga, Cees 't Hart, objasnio je kako je Carlsberg eksperimentirao s oko 40.000 varijacija prije nego su se odlučili za savršeno ljepilo. Konzistenciju ljepila Hart je usporedio sa žvakaćom gumom, a učinkovitost povezivanja limenki unutar pakiranja jednaka je kao i kod tradicionalnih plastičnih prstenova. Jednom kad se limenke razdvoje, ljepilo se neće zadržavati na rukama, a pakiranja će za lakše nošenje sadržavati malu plastičnu ručicu.

Iz Carlsberga najavljuju kako će se nova, six-pack pakiranja povezana ljepilom početi primjenjivati na tržištima Norveške i Ujedinjenog Kraljevstva, a potom i širom svijeta. Hart nije naveo koliko je tvrtka uložila u istraživanje ljepila, ali sa sigurnošću uvjerava kupce kako cijena Carlsbergovog piva neće porasti s upotrebom novog vezivnog sredstva u pakiranjima.

Nova pakiranja će za lakše nošenje sadržavati malu plastičnu ručicu / Fotografija: carlsberggroup.com

Danski primjer trebali bi slijediti i ostali proizvođači piva

Iako je danski proizvođač piva u razvoj novog ljepila uložio znatna sredstva, tvrtka ipak ne posjeduje prava na korišteno ljepilo te se nadaju da će i ostali proizvođači piva slijediti njihov primjer. Novo ljepilo nije jedini način na koji Carlsberg postaje eco-friendly. Pored ukidanja tradicionalnih plastičnih prstenova, tvrtka radi na poboljšanju tehnologija za ambalažna recikliranja. Ostale inicijative uključuju upotrebu ekološki prihvatljivih tinti za označavanje piva.

Još se ne zna hoće li novi potezi poboljšati prodaju, ali ono što se sigurno zna jest da Carlsberg svakako poduzima pozitivne korake za spas okoliša.

Nedavna analiza prikupljenog otpada na hrvatskim otocima i plažama, koju je provela organizacija Greenpeace u Hrvatskoj, pokazuje da su u otpadu posebno zastupljene određene hrvatske robne marke, a među njima i jednog domaćeg proizvođača piva. Stoga se nadamo kako će se i hrvatski proizvođači piva povesti ovim primjerom i pokazati odgovornost za plastiku koju plasiraju na tržište.

Klara Perović / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

2018. bila je godina borbe protiv plastičnog otpada

Prošlu godinu pamtit ćemo po mnogo čemu, ali svakako i po Trumpovom kršenju svih kodeksa američkog predsjedništva. No, bitno je istaknuti kako je u 2018. svijet odlučno krenuo u zelenom i održivom smjeru, posebice po pitanju jednog od najvećih okolišnih problema današnjice – onečišćenja plastičnim otpadom. Donosimo sažetak donesenih zabrana i provedenih akcija po pitanju rješavanja problema plastičnog onečišćenja u 2018. godini.

Plastični oceani: traži se zabrana jednokratne plastike od 2021.

Europski parlament je na današnjoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu izglasao direktivu o smanjenju utjecaja plastike na okoliš kojom će se zabraniti upotreba jednokratnih plastičnih predmeta koji najviše onečišćuju okoliš. Eurozastupnici svih političkih opcija su velikom većinom podržali nova pravila kojima se želi smanjiti gomilanje plastike čiji utjecaj na okoliš postaje sve teži.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER