Erupcija vulkana Krakatoa i tsunami u Indoneziji
Stotine mrtvih i deseci uništenih zgrada
Najmanje 222 osobe su poginule, a 843 ozlijeđene u subotnjem udaru tsunamija na plaže oko tjesnaca Sunda u Indoneziji
Glasnogovornik nacionalne agencije za katastrofe, Sutopo Purwo Nugroho, izjavio je kako se vjeruje da su valovi potaknuti kombinacijom podvodnih klizišta uzrokovanih erupcijom Krakatoa i plime.
Navodi se kako je tsunami pogodio plaže na Južnoj Sumatri i zapadnom dijelu Jave u subotu u 21:30 po lokalnom vremenu, oko 24 minute nakon erupcije vulkana Krakatoa, te je uništeno više desetaka zgrada. Poginule su 222 osobe, a ozlijeđene 843.
Foto: Facebook - Øystein Lund Andersen
Anak (sin) Krakatoa je mali vulkanski otok koji se uzdignuo iz oceana pola stoljeća nakon Krakatoine katastrofalne erupcije 1883. godine u kojoj je poginulo oko 36.000 ljudi.
Sutopo je na Facebooku objavio fotografije nastale u trenutku udara tsunamija, kao i video u kojem se vide poplavljene ulice i prevrnuti automobili.
Jedan od svjedoka, Øystein Lund Andersen, snimao je erupciju vulkana i potom je uslijedio udar vala koji je dosegao 15-20 metara kopna.
Foto: Facebook - Øystein Lund Andersen
Tjesnac Sunda proteže se između otoka Jave i Sumatre te povezuje Javu s Indijskim oceanom. Posljednjih mjeseci primijećena je povećana vulkanska aktivnost Krakatoa, a indonezijska geološka agencija priopćila je u petak kako je erupcija trajala više od dvije minute, stvarajući oblak pepela visok oko 400 metara.
Tijela poginulih na plaži Carita stavljaju se u vreće / Foto: AFP
Plaža Carita nakon tsunamija / Foto: AFP
Indonezija je jedna od najugroženijih zemalja na planetu. Nalazi se na takozvanom pacifičkom „vatrenom prstenu”, gdje se sudaraju tektonske ploče i događa velik broj vulkanskih erupcija i potresa. Smrtonosni potresi na našem planetu nisu rijetkost - u rujnu su u gradu Palu na otoku Sulawesi, istočno od Bornea, u potresu i tsunamiju stradale 832 osobe.
S.F. / Ekovjesnik