Skini se s plastike, navuci se na prirodu!

Ovogodišnji Sat za planet Zemlju uz moto „Skini se s plastike, navuci se na prirodu!“

WWF poziva sve pojedince, gradove i poduzeća da se 30. ožujka 2019. uključe u akciju gašenjem svjetla, ali i pozivom svjetskim vladama da uvedu globalni pravno obvezujući sporazum da se spriječi onečišćenje mora plastikom!

Svake godine u našim morima i oceanima završi osam milijuna tona plastike! Zatražite od svjetskih vlada da odmah djeluju i zaustave ovu krizu prije negoli bude prekasno! Potpišite peticiju NE PLASTICI!

 

Uz moto „Skini se s plastike, navuci se na prirodu“, WWF-ova će inicijativa Sat za planet Zemlju 30. ožujka ponovno ujediniti milijune ljudi diljem svijeta koji će tako pokazati svoju predanost planetu. Zemlja je suočena s dvostrukim izazovom klimatskih promjena i propadanja biološke raznolikosti te je najveći svjetski pokret za očuvanje planeta usmjeren na mobiliziranje pojedinaca, poduzeća i vlada da budu dio razgovora i pronalaska rješenja potrebnih za izgradnju održive budućnosti.

© WWF Adria

WWF poziva sve pojedince, gradove i poduzeća da se uključe u akciju gašenjem svjetla, ali i pozivom svjetskim vladama da uvedu globalni pravno obvezujući sporazum da se spriječi onečišćenje mora plastikom!

© WWF Adria

„Jedan sat koji provodimo u mraku trebao bi poslužiti kao podsjetnik da moramo osigurati održivu budućnost našeg planeta. Priroda nam je od vitalne važnosti, ona podupire naš ekonomski napredak i razvoj, naše zdravlje, blagostanje i opstanak. Ali mi guramo planet do granica i priroda je ozbiljno ugrožena“, ističe Petra Boić Petrač, voditeljica inicijative u WWF Adriji. „Plastična kriza koju smo uzrokovali velika je prijetnja opstanku naših mora i zbog toga se moramo zajedno izboriti za bolju budućnost bez plastike. Ovaj Sat za planet Zemlju idealna je prilika za stvaranje nezaustavljivog pokreta za prirodu i za donošenje odluka koje će utjecati na bolje sutra.“


© WWF Adria

Započevši kao simbolični događaj gašenja svjetla u Sydneyu 2007. godine, Sat za planet Zemlju danas se obilježava u više od 180 zemalja i teritorija. Najpoznatije svjetske znamenitosti poput Eiffelovog tornja, rimskog Coloseuma ili londonskog Big Bena gašenjem javne i dekorativne rasvjete ponovno će utonuti u mrak.

Sat za planet Zemlju pred Zagrebačkom katedralom / © Ratko Mavar

Hrvatska je dio ove akcije od 2009. godine, a u WWF-u vjeruju da će se u akciju uključiti najmanje onih 82 grada koji su to učinili lani. Iste se godine u akciju uključila i Srbija, u kojoj je prošle godine sudjelovalo više od stotinu gradova i mjesta. Bosna i Hercegovina se uključila 2011. godine, a lani je u mrak utonulo dvadesetak gradova. U Sloveniji, koja je dio akcije od 2012. godine, prošle je godine „ugasila" 23 grada. Akcija se provodi i u Albaniji, Crnoj Gori, na Kosovu i u Makedoniji.

Posjetite www.earthhour.org i saznajte što se događa na lokacijama širom svijeta te pročitajte priče pojedinaca o tome što rade za naš planet. Ovo je naše vrijeme da osiguramo zdravu, održivu i klimatski otpornu budućnost za sve.

WWF Adria / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

WWF Adria: Darovi koji se zaista isplate

Radeći na zaštiti prirodnog svijeta, kako kod nas tako i globalno, svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF dobrim dijelom ovisi i o donacijama građana. Uz program simboličnog posvajanja životinja, WWF ima i božićnu ponudu koja ujedno može biti i krasan poklon.

Greenpeace: 65.000 građana protiv plastičnih vrećica

Aktivisti i aktivistkinje Greenpeacea danas su ispred zgrade Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH pomoćnici ministra Ćorića Anamariji Matak simbolično predali peticiju za zabranu laganih plastičnih vrećica koju je potpisalo više od 65.000 građana i građanki.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER