Greenpeace: 65.000 građana protiv plastičnih vrećica

#NećuVreću!

Aktivisti i aktivistkinje Greenpeacea danas su ispred zgrade Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja RH pomoćnici ministra Ćorića Anamariji Matak simbolično predali peticiju za zabranu laganih plastičnih vrećica koju je potpisalo više od 65.000 građana i građanki.

Greenpeaceovi aktivisti i aktivistkinje su na predaju peticije donijeli dvometarske rekvizite: prekriženu plastičnu vrećicu te broj 65.000 koji simbolizira broj potpisnika peticije. Ovom kampanjom ukazuje se na štetnost plastičnih vrećica i ostale jednokratne plastike koja se koristi kratko, a ostavlja dalekosežne i alarmantne posljedice u okolišu.

  • Peticija za zabranu laganih plastičnih vrećica simbolično je predana pomoćnici ministra gospodarstva i održivog razvoja Anamariji Matak / Foto: Greenpeace - Nevio Smajić

Građanke i građani Hrvatske pokazali su da su svjesni koliko su štetne plastične vrećice i jednokratna plastika, ali i da su spremni zamijeniti plastične vrećice lako dostupnim alternativama, poput višekratnih vrećica za kupovinu. Ova peticija predana je u pravom trenutku s obzirom da je u tijeku javno savjetovanje o Prijedlogu zakona o gospodarenju otpadom, kojim bi se mogla zabraniti upotreba plastičnih vrećica.

„Vlada ima priliku poslušati građane i zaštititi našu prirodu te u potpunosti zabraniti upotrebu laganih plastičnih vrećica. Hrvatska i svijet već se utapaju u jednokratnoj plastici čija proizvodnja raste iz godine u godinu. Goleme količine plastike završavaju u okolišu, pretvaraju mora u najveća odlagališta otpada na svijetu, ugrožavaju morske životinje te dospijevaju u hranidbeni lanac. Postojeći propisi u Hrvatskoj nisu doveli do značajnih pomaka u smjeru smanjenja njihovog korištenja. Jedino će zabrana laganih plastičnih vrećica za nošenje bitno popraviti situaciju”, rekla je Petra Andrić, voditeljica Greenpeaceove kampanje.

  • Peticiju je potpisalo više od 65.000 građana i građanki / Foto: Greenpeace - Nevio Smajić

Greenpeace također zahtijeva više ambicije kod prijenosa europske Direktive o jednokratnoj plastici (Direktiva (EU) 2019/904 Europskog parlamenta i Vijeća o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš) u Prijedlog zakona o gospodarenju otpadom. Da bi se uistinu stalo na kraj onečišćenju plastikom, važno je postaviti konkretan cilj smanjenja potrošnje za jednokratne plastične čaše za napitke, jednokratne plastične spremnike za hranu, kao i za sve ostale jednokratne plastične proizvode koji nisu nužni. Važno je i staviti veći naglasak na mjere proširene odgovornosti proizvođača, kako bi se potaknulo tvrtke na odlučnije korake u sprečavanju nastanka otpada i razvoju sustava za višekratnu upotrebu i ponovno punjenje.

„Kao što i sama Direktiva nalaže, prvenstveno treba poticati upotrebu proizvoda koji su prikladni za višekratno korištenje, a spriječiti da se plastika zamijeni drugim jednokratnim materijalima poput papira, koji također štete okolišu“, dodala je Andrić.

Greenpeace poziva Ministarstvo da prihvati prijedloge dostavljene u sklopu otvorenog javnog savjetovanja, a građane da se uključe u javno savjetovanje.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Sve više pariških restorana i trgovina koristi višekratnu staklenu ambalažu

Grad Pariz je krajem lipnja 2021. godine pokrenuo novi zero waste projekt s ciljem rješavanja problema gomilanja ambalažnog otpada. Svakog dana u francuskoj metropoli prikupi se čak 15 tona ove vrste otpada, a zahvaljujući sve većem broju pariških restorana i trgovina koji se uključuju u projekt, sustav pologa na posude za hranu vraća se na velika vrata.

Troje „stručnjaka za plastiku“ obmanjuje javnost

Nakon što su domaći mediji izvijestili o tvrdnjama troje „stručnjaka za plastiku“ prema kojima bi zabrana laganih plastičnih vrećica u borbi protiv globalnog zatopljenja donijela više štete nego koristi, stigao je oštar odgovor iz Zero Waste Croatia Network.

„Croatia: Full Of Plastic!“

U Hrvatskoj ćemo još pričekati na zabranu plastičnih vrećica i ostalih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu te se nećemo svrstati uz bok država članica EU-a i ostatka svijeta koje su uvođenjem zabrane odlučile utjecati na rješavanje plastične krize.

Dana 3. srpnja obilježava se Međunarodni dan bez plastičnih vrećica!

Međunarodnim danom bez plastičnih vrećica, koji se širom svijeta obilježava dana 3. srpnja, započinje i mjesec bez plastike – Plastic Free July. Sigurni smo da se i vi možete odreći brojnih plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu i hrane u suvišnim plastičnim omotima i pakiranjima. Neke od država članica EU-a već su zabranile upotrebu plastičnih vrećica, ali i drugih plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu. Za točno godinu dana konačno će biti zabranjeni diljem EU-a!

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER