Javne škole u New Yorku pridružuju se pokretu Ponedjeljak bez mesa
„Mesni ponedjeljci“ u blagovaonicama njujorških javnih škola uskoro će biti stvar prošlosti!
Poznato je kako Amerikanci svojim načinom prehrane i pretjeranim konzumiranjem govedine osjetno povećavaju emisije stakleničkih plinova. Jedno od novijih istraživanja pokazalo je kako 20 posto Amerikanaca koji svakodnevno konzumiraju govedinu uzrokuje čak 46 posto ukupnih emisija stakleničkih plinova povezanih s vrstom prehrane.
Rješenje ovog problema leži u nužnosti promjene prehrambenih navika i to ne samo američkog stanovništva, kako bi se utjecalo na smanjenje učinaka klimatskih promjena. Sve veći broj ljudi, ali i svjetskih selebritija, pridružuje se stoga pokretu „Ponedjeljak bez mesa“, a meso će uskoro tog dana biti izbačeno i s jelovnika njujorških javnih škola.
Gradonačelnik New Yorka Bill de Blasio je prošlog mjeseca najavio kako će se sve javne škole u tom gradu pridružiti pokretu „Ponedjeljak bez mesa“ s ciljem poboljšanja javnog zdravlja i smanjenja utjecaja prehrane gradskog stanovništva na okoliš. Ova odluka će se početi provoditi od školske godine 2019./2020.
Uspješna probna faza programa
Svakog ponedjeljka, učenicima će se posluživati vegetarijanski doručak i ručak, iako im nitko neće zabraniti da sa sobom u školu donesu mesni obrok. Prema njujorškom Odjelu za obrazovanje, hranu i prehrambene usluge, njihovi će djelatnici zatražiti mišljenje učenika prije sastavljanja konačnih jelovnika za škole.
Program se već uspješno provodi u 15 škola u Brooklynu od proljeća 2018. godine, pa se odluka o njegovom proširenju na više od 1.800 škola diljem grada zasniva se na pozitivnim povratnim informacijama i podacima. Službenici navode da program neće imati dodatne troškove, a školski ručak je već besplatan za 1,1 milijun učenika javnih škola u gradu.
„Kada razgovarate s 10-godišnjacima i doznajete kako oni znaju da je to dobro za njihovo zdravlje i za Zemlju, tada znate da idete u pravom smjeru“, rekao je gradonačelnik de Blasio u videu objavljenom na njegovom Twitter računu.
>>> Pročitajte još >>> Kako prehraniti budućih 9-10 milijardi ljudi na Zemlji bez uništavanja okoliša?
Poticanje zdravih prehrambenih navika
Prema časopisu Grist, New York City se pridružuje nacionalnom pokretu „Ponedjeljak bez mesa“ (Meatless Mondays) u kojem sudjeluje više od stotinu drugih lokalnih samouprava diljem Sjedinjenih Država. Prema novinama The Hill, i druge se organizacije također pridružuju pokretu: bolnice New York Citya pokrenule su inicijativu ove godine, dok grad Berkeley u Kaliforniji trenutno zahtjeva da sva hrana koja se poslužuje na službenim sastancima i događajima ponedjeljkom bude veganska.
Četiri školska okruga u sjeveroistočnom Brazilu nedavno su otišle i korak dalje: gradovi su izglasali odluku da će posluživati samo jela na bazi biljaka kako bi se smanjio njihov utjecaj na okoliš i potaknule zdrave prehrambene navike.
Dijetetičarka i autorica knjige „Plant-Powered for Life“, Sharon Palmer rekla je za CNN da veliki broj istraživanja navodi da prehrana na bazi biljaka može smanjiti rizik bolesti poput dijabetesa, bolesti srca i raka. Meso može biti dobar izvor proteina, ali većina Amerikanaca jede 1,5 puta više od preporučene količine mesa. Istraživanje navodi da je višak unosa crvenog i obrađenog mesa povezan s rizikom od istih bolesti koje sprječava dijeta na bazi biljaka.
>>> Pročitajte još >>> Prijedlog novog plana prehrane za čitav planet
Hranjenje s manjom količinom mesa također koristi Zemlji
Istraživanje iz 2018. godine objavljeno u časopisu Science navodi da stočarstvo povezano s mesom i mliječnim proizvodima proizvodi 60 % poljoprivrednih stakleničkih plinova i odgovorno je za 83 % iskorištenja poljoprivrednog zemljišta dok pruža samo 18 % svjetskog unosa kalorija. Drugim riječima, smanjenje unosa mesa može dovesti do smanjenja emisija stakleničkih plinova i učinkovitije upotrebe poljoprivrednog zemljišta.
„Smanjenje naše potrebe za mesom jedan je od najvećih načina na koje osobno možemo smanjiti utjecaj na planet“, rekao je Mark Chambers, ravnatelj njujorškog gradskog Ureda za održivost. „Ponedjeljak bez mesa“ će upoznati stotine tisuća mladih stanovnika New Yorka s idejom da male promjene u prhrani mogu dovesti do većih promjena njihovog zdravlja i zdravlja našeg planeta.“
Međutim, ovaj je pokret naišao i na otpor. The Hill navodi da je Ministarstvo poljoprivrede Sjedinjenih Američkih Država povuklo svoju podršku za „Ponedjeljak bez mesa“ još 2012. godine nakon žalbi lobista stočarske industrije i republikanaca. Naravno, profit je uvijek na prvom mjestu, zar ne?
Žarko Šaravanja / Ekovjesnik