Zabranjeno bušenje nafte i plina uz obalu države New York!
Korištenje oceana ne podrazumijeva i štetnu eksploataciju nafte i plina, a New York je to sada potvrdio i zakonom
Guverner Andrew Cuomo u ponedjeljak je potpisao zakon kojim je štetnom bušenju nafte i plina uz obalu američke savezne države New York zadao posljednji udarac
Zakon A. 2572/ S. 2316 koji su sponzorirali predsjednik Odbora za zaštitu okoliša Steve Englebright i demokratski senator Todd Kaminsky, a koji je početkom veljače ove godine većinom glasova usvojila Skupština američke savezne države New York, dopunjen je početkom tjedna sljedećim amandmanima:
- Zabranjuje se istraživanje, razvoj i proizvodnja nafte i plina u državnom priobalnom području i podmorju; i
- U državi New Yorku zabranjuje se izgradnja bilo kakve nove infrastrukture za transport nafte i prirodnog plina iz Sjevernoatlantskog područja (North Atlantic Outer Continental Shelf Planning Area), priobalnog područja tri države i Nove Engleske koje je savezna američka vlada odredila federalnim vodama.
Guverner Cuomo jasno je izrazio svoje protivljenje bušenju nafte i plina uz obale države New York, a nova zabrana je u oštrom sukobu s prijedlogom Trumpove administracije i najavom masovnog proširenja eksploatacije nafte duž gotovo cijelog priobalja SAD-a. Podsjetimo, prema tom prijedlogu, nafta bi se u sljedećih pet godina mogla vaditi na 90 % priobalnog područja za koje bi se raspisao natječaj za koncesiju.
Novi zakon tome se odlučno suprotstavlja i predstavlja snažnu prepreku svim nastojanjima za eksploataciju nafte i plina uz obale države New York, kao i susjednih država i područja Nove Engleske. No, država New York ovim zakonom tek nastavlja borbu protiv planirane ekspanzije bušotina na moru. Iako je prijedlog Trumpove administracije za sada zaustavljen, zanimanje za eksploataciju nafte u tom i ostalim područjima i dalje ostaje te bi se proces planiranja mogao ponovno pokrenuti u bilo kojem trenutku.
Guverner Andrew Cuomo je u ponedjeljak potpisao zakon kojim se zabranjuje bušenje nafte i plina uz obalu američke savezne države New York / Foto: Tanya Khotin
Bušenje nafte i plina na moru ili njihovo istraživanje duž obale Atlanskog oceana predstavlja potencijalnu ekološku opasnost za New York koji ima vrlo ambiciozne zelene planove. Izlijevanje nafte dakako se ne zaustavlja na državnim granicama i može se proširiti daleko duž obale o čemu svjedoči i strahovita katastrofa na platformi Deepwater Horizon 2010. godine.
Podsjetimo, nakon eksplozije na toj platformi pred obalom SAD-a u Meksičkom zaljevu, nafta i masni mulj iz bušotine kontaminirali su više od 2.000 kilometara obale, nanijeli goleme štete ribarstvu, pticama i morskim životinjama. Šteta je bila ogromna, a BP je, osim globe od 4,5 milijardi dolara, bio osuđen i na sudjelovanje u financiranju troškova sanacije koji su iznosili preko 38 milijardi dolara. Potencijalna katastrofa na Atlantiku - ovisno o strujama i vremenskim prilikama, mogla bi ugroziti obalu od Savannah do Bostona, dok bi izlijevanje nafte bilo gdje duž obale Atlantika moglo ugroziti i egzistenciju ribara.
U Vijeću za obranu prirodnih resursa (Natural Resources Defense Council) ističu da su ponosni na odlučno suprotstavljanje države New York bušenju nafte na otvorenom moru te zaštiti stotina tisuća radnih mjesta i milijardi dolara državnog prihoda koje ovise o čistoj vodi i plažama, kao i očuvanom oceanskom ekosustavu. Korištenje oceana u New Yorku ne podrazumijeva i štetnu eksploataciju nafte i plina na moru, a to je sada potvrđeno i zakonom.
S.F. / Ekovjesnik