Stotine hektara vinograda čine Beč jedinstvenim u svijetu

Preko 180 bečkih vinarija svake godine proizvede oko 20.000 hektolitara vina

Sa svojih preko 700 hektara vinograda Beč je jedina metropola u svijetu koja u sklopu grada posjeduje ekonomski značajno vinogradarstvo. Osim velikih vinogradarskih područja u gradskim četvrtima Döbling, Ottakring i Floridsdorf na trgu Schwarzenbergplatz već se oko 150 godina nalazi jedini vinograd u centru grada.

U najmanjem bečkom vinogradu u vrtu ispred Palače nadvojvode Ludwiga Viktora preko dvadeset se godina tradicionalno odvija berba grožđa u kojoj je prije nekoliko dana sudjelovao i bečki gradonačelnik Michael Ludwig.

„Vino je neposredno povezano s načinom života u našem gradu i istovremeno važan gospodarski faktor“, rekao je bečki gradonačelnik Ludwig tom prilikom. Zaključio je da u Beču postoje strogo zaštićene vinogradarske površine, što doprinosi visokoj kvaliteti života u gradu. Takav kultivirani krajolik važan je prostor za odmor iz kojeg se dobivaju razne izvrsne vinske sorte.

Oko 50 do 60 boca miješanog vina, koje obrađivanjem ovog posljednjeg vinograda u centru Beča proizvodi vinarija Mayer am Pfarrplatz, i ove će godine ponovo biti prodano na dražbi u dobrotvorne svrhe.

U Beču postoji više od 180 vinarija koje svake godine proizvedu oko 20.000 hektolitara vina. Pritom oko 80 % vinogradarskih površina otpada na uzgoj za proizvodnju bijelih, a oko 20 % na uzgoj za proizvodnju crnih vinskih sorta. Najčešće se proizvode veltlinac zeleni, rizling rajnski, pinot bijeli, chardonnay i graševina.

Osim tradicionalnih vinskih konoba (Heuriger) u vinsku kulturu grada spada i zaštićena miješana vinska sorta „Wiener Gemischter Satz“. Ovo vino proizvodi i vinarija Cobenzl, jedna od najpoznatijih bečkih vinarija kojom više od 100 godina upravlja grad Beč, a koja je nedavno odlikovana certifikatom održivosti.

Eurocomm-PR Zagreb / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Pravo na povijest: Besplatan ulaz u stalni postav obnovljenog Muzeja grada Beča

Muzej grada Beča (Wien Museum) na Karlsplatzu nakon trogodišnje obnove i proširenja ponovno se otvara 6. prosinca 2023. Muzejska zgrada, izgrađena 1959. godine u samom srcu grada prema projektu bečkog arhitekta Oswalda Haerdtla, sada raspolaže s više prostora za vrhunske muzejske zbirke i organizaciju izložbi, odgovarajućim prostorima za edukaciju i obrazovanje te funkcionalnim prostorima za događanja.

Bečke telefonske govornice spašavat će živote

U Beču je ovog tjedna svečano otvorena prva Gewista / A1-DEFI telefonska govornica opremljena defibrilatorom za laike čime je započeo projekt koji će Beč učiniti još sigurnijim gradom.

Klimatska kriza prijeti i vinogradima u regiji Champagne

Porast temperatura sve više ugrožava i francuske vinograde u regiji  Champagne, a zabrinuti vinogradari nastoje se prilagoditi realnoj prijetnji klimatskih promjena i sačuvati svoju proizvodnju.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER