Italija je na dobrom putu da ponovno postane vodeći svjetski proizvođač vina

Ove godine u Francuskoj se procjenjuje pad proizvodnje vina od 18 posto

Prema prvim procjenama francuskog ministarstva poljoprivrede i glavne talijanske poljoprivredne organizacije Coldiretti, Italija će, po svemu sudeći, ove godine svrgnuti Francusku s trona vodećeg svjetskog proizvođača vina, izvijestila je novinska agencija AFP.

Pogođena „posebno nepovoljnim klimatskim uvjetima“, Francuska će ove godine proizvesti 39,3 milijuna hektolitara vina, što je prema procjenama statističke službe ministarstva poljoprivrede Agreste pad od čak 18 posto.

S druge strane, nakon „katastrofalne“ prošlogodišnje berbe, u Italiji bi se proizvodnja vina ove godine trebala povećati za osam posto i doseći ukupnu količinu „između 41 i 42 milijuna hektolitara“, objavio je u srijedu Coldiretti. Međutim, to je i dalje „znatno ispod prosjeka posljednjih godina“, ističe u svom priopćenju organizacija prema kojoj „loši vremenski uvjeti i suša opterećuju talijanske vinograde“.

Prošle godine Francuska je Italiji preotela mjesto vodećeg svjetskog proizvođača vina, ali od 2007. godine, osim 2011. i 2014., Italija je prema podacima Međunarodne organizacija za lozu i vino (Organisation internationale de la vigne et du vin - OIV) uvijek bila na tronu.

Prema Coldirettiju, sjever Italije obilježile su intenzivne kiše i tuče u proljeće i rano ljeto, što je uvelike utjecalo na proizvodnju, dok je u središtu i na jugu zemlje situacija bila bolja u odnosu na prošlu godinu. Međutim, velik dio zemlje suočio se sa sušom, posebice u južnom Abruzzu, Apuliji (Puglia), Basilicati, Kalabriji te na Sardiniji i Siciliji.

Na Siciliji su suša i rekordne vrućine također dovele do ranije berbe, koje su počele u drugoj polovici srpnja, ističu u Coldirettiju. S francuske strane, najizraženiji pad proizvodnje odnosi se na vinograde Jurskog gorja (-71 posto tijekom jedne godine), gdje su jak mraz i plijesan značajno smanjili proizvodnju nakon vrlo dobre berbe 2023. godine.

Međutim, najznačajniji pad proizvodnje zabilježen je u velikim vinogradima jugozapadnog francuskog departmana Charentes, u regiji Nove Akvitanije (Nouvelle-Aquitaine), gdje se očekuje pad proizvodnje za 35 posto. Proizvodnja je smanjena i u vinogradima doline rijeke Loire (-30 %) i Burgundije (Bourgogne) koji bi mogli izgubiti četvrtinu svoje proizvodnje. Gubici su uglavnom uzrokovani plijesni, dok je na smanjenje proizvodnje crvenog vina Beaujolais utjecala i tuča.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Nakon berbe dunja, jabuka i nara, u Pompejima se danas održava berba maslina

Berba će se održati u masliniku kuće Casa della nave Europa, drevnom domu antičkog proizvođača i trgovca vinom, maslinovim uljem i drugim poljoprivrednim proizvodima. Osim što će sudjelovati u berbi, posjetitelji će moći degustirati poseban pompejski brend PÙMPAIIA, prvo registrirano maslinovo ulje s oznakom izvornosti s područja Arheološkog parka Pompeji.

Klimatska kriza prijeti i vinogradima u regiji Champagne

Porast temperatura sve više ugrožava i francuske vinograde u regiji  Champagne, a zabrinuti vinogradari nastoje se prilagoditi realnoj prijetnji klimatskih promjena i sačuvati svoju proizvodnju.

Stotine hektara vinograda čine Beč jedinstvenim u svijetu

Sa svojih preko 700 hektara vinograda Beč je jedina metropola u svijetu koja u sklopu grada posjeduje ekonomski značajno vinogradarstvo. Osim velikih vinogradarskih područja u gradskim četvrtima Döbling, Ottakring i Floridsdorf na trgu Schwarzenbergplatz već se oko 150 godina nalazi jedini vinograd u centru grada.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER