U Beogradu održan prosvjed za bezopasan zrak
Zahtijevaju se točne i pravodobne informacije o onečišćenju zraka
Unatoč zabrinjavajućim podacima o razini onečišćenja zraka i velikom broju preuranjenih smrtnih slučajeva povezanih s tim problemom, srpske vlasti odlučile su tijekom ove godine izgraditi još tri termoelektrane na ugljen.
Ekološki aktivisti u Srbiji zahtijevaju hitno rješavanje problema onečišćenja zraka i upozoravaju na članak 74. Ustava Republike Srbije kojim se svim građanima garantira pravo na zdrav i očuvan okoliš, kao i pravodobno i potpuno izvještavanje o njegovom stanju.
- Izvor: Eko straža
U nedjelju 10. siječnja u Beogradu je održan prosvjed protiv onečišćenja zraka kojim su prosvjednici od vlasti Republike Srbije zatražili hitan početak rješavanja ovog velikog problema. Prosvjed je započeo na Trgu Slavija odakle su prosvjednici krenuli prema zgradi Vlade Republike Srbije te predali zahtjeve za usvajanje hitnih mjera protiv onečišćenja zraka i adekvatno – prvenstveno točno i pravodobno informiranje o razinama onečišćenja. Prema policijskim podacima, na prosvjedu koji je u ime građana Republike Srbije organizirala Inicijativa „Eko straža“ okupilo se oko tisuću ljudi, no pretpostavlja se da ih je bilo i više o čemu svjedoči i priloženi video.
- Foto: Zelena patrola Vojvođanske zelene inicijative
Na prosvjedu su govorili stručnjaci i ekološki aktivisti, a između ostalih prisutnim građanima obratila se i dr. Dragana Đorđević, ravnateljica Centra izvrsnosti za kemiju i inženjerstvo okoliša na Institutu za kemiju, tehnologiju i metalurgiju Sveučilišta u Beogradu.
„Mi smo potpisnici Pariškog sporazuma. Država je prihvatila sve uvjete iz sporazuma, po kojima je do kraja 2020. godine morala smanjiti korištenje fosilnih goriva za 20 %, povećati energetsku učinkovitost za 20 % i proizvodnju energije iz obnovljivih izvora za 20 %. Ništa od toga nije napravljeno. Usprkos tome, država je ove godine odlučila izgraditi još tri termoelektrane na najprljaviji mogući ugljen – lignit. Dakle, u narednom periodu građani Srbije će, uz postojećih šest termoelektrana, biti izloženi onečišćenjima iz ukupno devet termoelektrana. Zrak ne prepoznaje administrativne granice tako da mi onečišćujemo i zemlje iz okruženja, one koje su u EU-u. Zbog toga će Srbija imati ozbiljne posljedice.“ – poručila je dr. Dragana Đorđević.
- Foto: Zelena patrola Vojvođanske zelene inicijative
„Najveći problem kod građana je taj što nemaju jasne informacije o onečišćenju zraka. Mnogi ne znaju ni objasniti rezultate, gdje ih mogu pronaći i što to znači za njihovo zdravlje. Cilj je da se građani okupe oko ove teme i institucijama upute zahtjev da konačno počnu s rješavanjem problema onečišćenja. Mjerenja se često ne vrše tamo gdje je i stvarno najveće onečišćenje, kao što se ni ne mjere ona onečišćenja koja su najopasnija. To je na neki način obmanjivanje javnosti. Mi zahtijevamo da država konačno počne s rješavanjem problema onečišćenja zraka. To je skup i dugotrajan proces, a ovaj prosvjed je tek jedan korak u nizu aktivnosti koje planiramo pokrenuti kako bismo državu i njene institucije „natjerali“ da se odgovorno ponašaju prema zdravlju i kvaliteti života građana.“ - rekao je Bojan Simišić iz Eko straže.
Prosvjed je završen simboličnim vješanjem zahtjeva „Za bezopasan zrak“ na vrata Vlade Republike Srbije, koji su dostupni na sljedećoj poveznici.
- Foto: Zelena patrola Vojvođanske zelene inicijative
Iako je prosvjed protekao bez izgreda, Inicijativa „Ne davimo Beograd“ izvijestila je o šokantnoj reakciji komandira jedinice specijalnih vozila žandarmerije Ivana Damnjanovića koji je okupljene prosvjednike nazvao „neostvarenim, zlobnim, zavidnim i ljubomornim ološem“. Damjanović je to napisao na Facebook stranici Inicijative „Ne davimo Beograd“ koja je izravno prenosila cijeli prosvjed.
Kako ističe Zelena patrola „Vojvođanske zelene inicijative“, neosporna je činjenica kako je zrak u brojnim srpskim gradovima posljednjih nekoliko godina među najonečišćenijim u svijetu. Na problem prekomjernog onečišćenja zraka ukazala je i srpska Agencija za zaštitu okoliša, ali i brojne građanske inicijative poput „Eko straže“, ističući izuzetno veliku koncentraciju lebdećih čestica PM10 i PM2,5 koje predstavljaju „nevidljive ubojice” i veliku opasnost za zdravlje građana.
„Na onečišćenje zraka svakako utječu i neobnovljivi energenti koji se koriste za grijanje kućanstava, a nerijetko se umjesto ugljena zapravo prodaje jalovina s velikim udjelom gline“, ističu u Zelenoj patroli.
S.F. / Ekovjesnik