Onečišćenje zraka na Balkanu godišnje uzrokuje 30.000 prijevremenih smrtnih slučajeva

Problem onečišćenja zraka ne poznaje državne granice!

Onečišćenje zraka na Zapadnom Balkanu uzrok je velikog broja preranih smrtnih slučajeva u regiji, kao i kraćeg životnog vijeka i pogoršanja javnog zdravlja. Zbog toga se čim prije treba poboljšati kvaliteta zraka, ali i javno zdravlje kroz unaprijeđeni zdravstveni sustav, priopćio je Europski fond za Balkan.

Europski fond za Balkan (European Fund for the Balkans) s partnerima iz regije ovog mjeseca provodi treću fazu kampanje „Ujedinjeni Balkan za čisti zrak“ („Balkans United for Clean Air“) čiji je cilj upoznavanje građanki i građana sa zdravstvenim posljedicama onečišćenja zraka i povećanjem smrtnosti na Zapadnom Balkanu te pozivanje na pridruživanje borbi za poboljšanje kvalitete zraka i zaštitu javnog zdravlja.

Prema posljednjim procjenama Europske agencije za okoliš, loša kvaliteta zraka u regiji Zapadnog Balkana godišnje uzrokuje više od 30.000 preranih smrtnih slučajeva, kao izravnih posljedica izloženosti prekomjernom onečišćenju lebdećim česticama (PM2,5), prizemnim ozonom (O3) i dušikovim dioksidom (NO2). Također, u Zajedničkom istraživačkom centru EU-a (Joint Research Centre - JRC) ističu kako onečišćenje zraka u zemljama Zapadnog Balkana izravno povećava stopu smrtnosti za četiri do 19 % te pridonosi smanjenju životnog vijeka za 0,4 do 1,3 godine, navodi se u priopćenju Europskog fonda za Balkan.

Nadalje, studije pokazuju kako su regionalne elektrane na ugljen odgovorne za troškove zdravstvene zaštite koji se na godišnjoj razini kreću između 1,2 i 3,4 milijarde eura. Procjenjuje se kako je izloženost lebdećim česticama (PM2,5) odgovorna za 75 posto svih smrtnih slučajeva povezanih s izlaganjem onečišćenom zraku, a poznato je kako su vrijednosti dopuštenih emisija onečišćujućih tvari u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Kosovu i Srbiji veće nego u većini država članica EU-a.

>>> Pročitajte još >>> Termoelektrane na Zapadnom Balkanu ugrožavaju zdravlje svih ljudi u Europi

  • Izvješće Chronic Coal Pollution Report, temeljeno na usuglašenoj metodologiji Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) i Europske komisije, pokazalo je kako je onečišćenje zraka iz termoelektrana na ugljen na Zapadnom Balkanu 2016. godine izravno utjecalo na 3.906 preuranjenih smrtnih slučajeva, od čega 2.013 u zemljama članicama EU-a i 1.239 u zemljama regije. Srbija je pritom izložena najvećem broju zdravstvenih posljedica u regiji - 570 preranih smrtnih slučajeva.

Stoga se kampanjom „Ujedinjeni Balkan za čisti zrak“ vlasti zemalja Zapadnog Balkana pozivaju da smanjenje onečišćenja zraka definiraju kao nacionalni, regionalni i međunarodni prioritet te da ga integriraju u sve procese planiranja, povećaju proračunska sredstva za kontrolu onečišćenja zraka i uspostave kvalitetne sustave praćenja onečišćenja i njegovih učinaka na zdravlje stanovništva.

Također, Europski fond za Balkan ukazuje na potrebu poboljšanja kontrole onečišćujućih tvari i kvalitete zraka, uspostave multisektorskog partnerstva na lokalnoj, nacionalnoj i regionalnoj razini te prevenciju bolesti uzrokovanih lošom kvalitetom zraka integriraju u prioritete politike zaštite okoliša i zdravlja.

Europski fond za Balkan kampanju „Ujedinjeni Balkan za čisti zrak“ provodi drugu godinu zaredom i to u partnerstvu s Eko Forumom iz Zenice, Institutom za ekološko teritorijalno upravljanje iz Tirane, zatim Sbunker i Balkan Green Foundation iz Prištine, inicijativama Air Care iz Skopja, OZON iz Podgorice te Regulatornim institutom za obnovljivu energiju i okoliš i Beogradskom otvorenom školom.

Kampanjom se ujedno naglašava važnost regionalne suradnje koja je neophodna za energetsku transformaciju i zaštitu okoliša, kojima se istovremeno može unaprijediti gospodarstvo i javno zdravlje zemalja Zapadnog Balkana.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zagađenje iz termoelektrana na ugljen zapadnog Balkana i dalje ogromno, ilegalno i smrtonosno!

Termoelektrane na ugljen na području zapadnog Balkana su i u 2021. godini, četvrtu godinu za redom, prekršile legislativu o onečišćenju zraka, ispuštajući pet puta više sumpor dioksida i 1,8 puta više prašine nego što je dozvoljeno, navodi se u izvještaju „Uskladiti ili zatvoriti“ („Comply or close“), koji je danas objavila mreža CEE Bankwatch.  

Mreža CEE Bankwatch objavila peti izvještaj „Uskladiti ili zatvoriti“

U 2022. godini smrtonosno onečišćenje zraka uzrokovano radom termoelektrana na ugljen na zapadnom Balkanu dodatno je poraslo u odnosu na 2021. godinu, navodi se u petom izvještaju „Uskladiti ili zatvoriti“ („Comply Or Close“), koji je danas objavila mreža CEE Bankwatch.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER