Problematika otočnog gospodarenja otpadom na primjeru Žirja

Svatko od nas trebao bi biti dio promjene u svojoj okolini

Skupina entuzijasta s otoka Žirja svake godine u proljeće očisti predio „kod stare škole“ koji se zbog divljeg deponija napuni sitnim i ambalažnim otpadom. To dodatno ukazuje na nužnost pronalaska dobrog rješenja gospodarenja otpadom u korist otočnih zajednica koje su ionako u nepovoljnom položaju.

O otoku Žirju pisali smo prošle godine kada smo izvijestili o hvalevrijednom projektu (Za)zeleni otok koji Amaterska kulturna udruga Žirje provodi s ciljem revitalizacije otočne lokve (Loke) i obnove obližnjih suhozida, kao i poticanja održivog razvoja otoka, stvaranja grupne kohezije i rada na projektima od otočnog interesa.

Kako nam javlja Danijela Grubišić, proteklih dana skupina otočana ponovno je čistila okoliš od smeća koje se širi s divljeg deponija, a koji se nikako ne uklanja.

„Piramida smeća stvorena na jednoj od glavnih prometnica na otoku prijeti okolišu, ali i lokalnoj zajednici. Premda su otočani u više navrata prijavljivali postojanje divljeg deponija, od nadležnih institucija nisu dobili niti odgovor niti reakciju. Upravo je zbog takvog tretmana otočanima dozlogrdilo i odlučili su uzeti stvar u svoje ruke i očistiti okoliš, ali divlji deponij ipak ne mogu rješavati sami.“ – kaže Danijela Grubišić.

Pučinski otoci, zbog svoje izoliranosti i manjka prostora, imaju povećanu potrebu za dobrim gospodarenjem otpadom.

„Najveći problem trenutno predstavljaju divlji deponiji i nesanitarna odlagališta koja imaju izrazito nepovoljan utjecaj na okoliš. U većoj mjeri na njima se odlaže komunalni, ambalažni i glomazni otpad, a u manjoj mjeri električni i elektronički. Zbog vremenskih neprilika dio otpada se rasprši po okolišu i naseljenim mjestima, ugrožavajući time biljni i životinjski svijet, ali i smanjujući kvalitetu života otočnih stanovnika“, dodaje Grubišić.

 

  • Žirje: Prije i poslije provedene akcije čiščenja

Temeljni problem predstavlja nedostatna infrastruktura i nefunkcionalnost sustava gospodarenja otpadom, što je i analizirano za potrebe izrade Strategije gospodarenja otpadom RH (NN 130/05). U drugom dokumentu, Odluka o donošenju Plana gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2017. – 2022. godine, kao jedni od glavnih ciljeva navodi se i sanacija lokacija onečišćene otpadom te unaprjeđenje upravnih postupaka u gospodarenju otpadom.

„Premda se ovi ciljevi na nacionalnoj razini vjerojatno ostvaruju, na primjeru otoka Žirja vidi se sva manjkavost sustava gospodarenja otpadom na lokalnoj razini“, zaključuje Danijela Grubišić.

Ekovjesnik

  • Fotografije: Danijela Grubišić

  • Amaterska kulturna udruga Žirje provodi projekt (Za)zeleni otok koji ima za cilj revitalizaciju otočne lokve (Loke) i obnovu obližnjih suhozida. / (Za)zeleni otok
>>> Pročitajte još >>> Žirje: Projekt (Za)Zeleni otok

VEZANE VIJESTI

Žirje: Projekt (Za)Zeleni otok

Lokve, prirodnog ili umjetnog postanka, iznimno su važne za osiguravanje dovoljnih količina vode za različite potrebe otočnog stanovništva. Njihova važnost još je veća u sredinama u kojima je voda ograničen resurs, primjerice, na otoku Žirju i mnogim drugim sredinama koje ovise o kišnici ili brodovima vodonoscima.

Učenici OŠ Pučišća čiste obalu, beru masline i proizvode ekološke sapune

Morski otpad jedna je od glavnih prijetnji našemu moru i obali, a o tome svjedoči količina otpada koju je splitska Udruga Sunce prikupila u sklopu dosadašnjih akcija čišćenja: čak dvije tone različitog morskog otpada. Najbrojnija je plastika koje je u morskom i obalnom okolišu čak 700 kilograma odnosno 21 153 komada manje.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER