Budućnost Europe: Hrvate terorizam zabrinjava više od klimatskih promjena

Za 45 % Europljana klimatske promjene glavni su globalni izazov koji utječe na budućnost EU-a

Istraživanje na razini EU-a pokazalo je da Europljani podupiru pokretanje Konferencije o budućnosti Europe. Velik broj njih smatra kako će kriza koronavirusa utjecati na budućnost Unije, dok se uvjerljiva većina (92 %) diljem država članica slaže da glas EU građana treba više uzimati u obzir pri odlukama koje se odnose na budućnost Europe.

Europski parlament i Europska komisija objavile su prvo istraživanje Eurobarometra koje su te dvije institucije zajednički naručile. Riječ je o Posebnom istraživanju Eurobarometra o budućnosti Europe, provedenom od 22. listopada do 20. studenoga 2020. u 27 država članica EU-a.

Ovo istraživanje, objavljeno prije potpisivanja Zajedničke izjave o Konferenciji o budućnosti Europe, pokazuje da velika većina ili 92 % građana svih država članica zahtijeva da se njihovi glasovi „više uvažavaju pri donošenju odluka o budućnosti Europe“. Kako se navodi u priopćenju Europskog parlamenta, upravo je to cilj Konferencije o budućnosti Europe - stvoriti novi javni forum za otvorenu, uključivu, transparentnu i strukturiranu raspravu s Europljanima/kama o pitanjima koja su im važna i koja utječu na njihov svakodnevni život.

Konferencija o budućnosti Europe

Tri četvrtine Europljana/ki smatra da će Konferencija o budućnosti Europe pozitivno utjecati na demokraciju u EU-u te se 76 % njih slaže da ona predstavlja znatan napredak u pogledu demokracije u EU-u (25 % se „potpuno slaže”, a 51 % se „uglavnom slaže”) pri čemu jasna većina u svim državama članicama EU-a podržava to stajalište.

Ispitanici/ce smatraju da bi ljudi iz svih slojeva društva trebali biti aktivno uključeni (51 %) – njih 47 % izjavilo je da bi mladi trebali imati važnu ulogu, kao i nacionalne vlade (42 %) te članovi akademske zajednice, stručnjaci, intelektualci i znanstvenici (40 %). Najveći broj ispitanika iz Hrvatske (56 %) izjasnio se kako mladi trebaju biti više aktivno uključeni u donošenje odluka o budućnosti Europe.

Također, nešto više od polovine Europljana ili 51 % njih željelo bi se uključiti. Pritom su ispitanici/ce iz Irske bili najentuzijastičniji (81 %), kao i oni iz Belgije (64 %), Luksemburga (63 %) i Slovenije (63 %).

Glas građana u EU-u

Iako se glasanje na europskim izborima većinom smatra (55 % ispitanika) najučinkovitijim načinom komunikacije s donositeljima odluka na razini EU-a (to smatra i 47 % ispitanika u Hrvatskoj), postoji vrlo snažna želja da građani EU-a dobiju veći utjecaj na odluke o budućnosti Europe. Od 92 % ispitanika koji misle da bi se glasovi građana EU-a trebali više uzimati u obzir, njih 55 % se „potpuno slaže”, 37 % se „uglavnom slaže”, dok se samo 6 % ispitanika ne slaže se s tom izjavom.

Inače, 27 % Europljana/ki podržava postojanje EU-a u sadašnjem obliku (25 % ispitanika u Hrvatskoj), dok 45 % njih također podržava ideju EU-a (HR 42 %), ali ne na način kako je do sada ostvarena. 21% ispitanika čine euroskeptici (HR 27 %), ali smatraju kako bi ipak mogli promijeniti svoje mišljenje, dok se 5 % ispitanika općenito protivi ideji Europske unije (isti postotak u HR).

Budućnost Europe

Čak šest od deset Europljana/ki slaže se da su zbog krize uzrokovane koronavirusom počeli razmišljali o budućnosti Europske unije (19 % se „potpuno slaže”, a 41 % se „uglavnom slaže”), dok se 39 % s time ne slaže (23 % se „uglavnom ne slaže”, dok se 16 % „nimalo ne slaže“). Građani/ke Italije, Mađarske, Luksemburga i Belgije najvećim dijelom smatraju kako će pandemija koronavirusa utjecati na budućnost Europe, dok je u Hrvatskoj takvih 16 %.  

Od ispitanika se tražilo da odaberu što žele vidjeti u budućnosti Europe. Dva najčešće odabrana odgovora bila su usporedivi životni standard (35 %) i veća solidarnost među državama članicama (30%). Europljanima je važan i razvoj zajedničke zdravstvene politike (25 %) te usporedivih obrazovnih standarda (22%).

Hrvati/ice su u skupni ispitanika kojima je usporedivi životni standard (46 %) važniji od veće solidarnosti među državama članicama, kao i ispitanicima iz Bugarske, Litve, Češke, Portugala, Slovenije, Slovačke, Poljske, Rumunjske i drugih zemalja. S druge strane veća solidarnost među članicama EU-a važnija je ispitanicima iz Nizozemske, Švedske, Luksemburga, Irske, Danske, Belgije, Finske, Malte i Francuske. Ispitanicima iz Njemačke su pak podjednako važni usporedivi obrazovni standardi i solidarnost, u Italiji je to zajednička zdravstvena politika, dok Mađari traže dublju ekonomsku integraciju.

Prednosti i izazovi

Europljani smatraju da su glavne prednosti EU-a poštovanje demokracije, ljudskih prava i vladavine prava (32 %) te gospodarska, industrijska i trgovinska moć (30 %). Poštovanje demokracije, ljudskih prava i vladavine prava u EU-u rangirano je kao najvažnija (ili najvažnija zajednička) prednost u 14 zemalja, osobito u Švedskoj, gdje 58 % ispitanika smatra da je to ključna prednost. Gospodarska, industrijska i trgovinska moć EU-a rangirana je kao najvažnija (ili najvažnija zajednička) prednost u devet zemalja, osobito u Finskoj (45 %) i Estoniji (44 %).

Ispitanicima iz Hrvatske je pak najveća prednost životni standard građana EU-a (45 %), kao i u Latviji, Bugarskoj i Poljskoj. Zanimljivo, samo 27 % ispitanika iz Hrvatske poštovanje demokracije, ljudskih prava i vladavine prava u EU-u smatra glavnom ili najvažnijom prednošću EU-a.

Kao glavni globalni izazov koji utječe na budućnost EU-a jasno se ističu klimatske promjene. Kao glavni izazov navelo ih je 45 % Europljana/ki, ponajviše u Švedskoj (64 %), Danskoj, Njemačkoj, Luksemburgu i Nizozemskoj (po 60 %), zatim u Belgiji, Irskoj i Austriji. Na drugom i trećem mjestu su terorizam i zdravstveni rizici, koje kao izazove navode slični udjeli Europljana (38 % odnosno 37 %). Prisilne migracije i raseljavanje četvrti su izazov, koji je navelo nešto više od četvrtine Europljana (27 %).

Hrvatskim ispitanicima glavni izazov ipak predstavlja terorizam (34 %), a na drugom mjestu su im klimatske promjene (30 %), dok našim susjedima Slovencima terorizam i klimatske promjene predstavljaju podjednako važan izazov za budućnost Europe. Ispitanicima u Portugalu, Grčkoj i Španjolskoj su to zdravstveni rizici, a prisilne migracije i raseljavanje najviše zabrinjavaju ispitanike s Malte i iz Estonije.

Posebno istraživanje Eurobarometra br. 500 „Budućnost Europe” (EB94.1) provedeno je uživo te dopunjeno internetskim intervjuima, kada je to bilo nužno zbog pandemije. Ukupno je provedeno oko 27.034 intervjua.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Istraživanje EP-a: EU sredstva samo za države koje poštuju vladavinu prava

Velika većina ili 60 % Europljana i Europljanki očekuje da će projekti iz plana oporavka Next Generation EU pomoći njihovoj zemlji u prevladavanju gospodarskih i društvenih posljedica pandemije koronavirusa. Međutim, čak 41 % njih sumnja u sposobnost svojih nacionalnih vlada da pravilno koriste EU sredstva.

Budućnost Europe: suradnja s građanima radi izgradnje otpornije Europe

Zdravlje, klimatske promjene, socijalna pravednost, digitalna transformacija, uloga EU-a u svijetu te kako ojačati demokratske procese kojima se upravlja EU-om su teme u skladu s općim prioritetima EU-a i pitanjima koja postavili građani, koji će, u konačnici, odlučiti će o kojim će se temama raspravljati na Konferenciji o budućnosti Europe.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER