1postozagrad uputio prijedloge za poboljšanje Kvaternikovog trga

Za zeleniji i ugodniji Kvatrić

Prijedlozi građanske platforme 1postozagrad dostavljeni su Mjesnom odboru Eugen Kvaternik, Vijeću Gradske četvrti Maksimir i nadležnom Gradskom uredu za prostorno uređenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet.

Građanska platforma 1postozagrad predložila je jednostavna poboljšanja Kvaternikovog trga s ciljem podizanja ambijentalnih i boravišnih kvaliteta javnog prostora ovog važnog gradskog trga i nekoć omiljenog Kvatrića. Od „preuređenja“ vrijednog više od 250 milijuna kuna i „prigodnog“ otvaranja u travnju 2008. godine, Kvaternikov trg predstavlja još jedan primjer neuspješnog oblikovanja zagrebačkog javnog prostora. Kvatrić je „obnovom“ tadašnjeg gradonačelnika Milana Bandića dobio neizbježnu fontanu, info stup, podzemnu javnu garažu na tri etaže s 353 parkirna mjesta te prilično sterilnu površinu trga.

„Posljedično, trg ne ispunjava svoj potencijal ugodnog mjesta za boravak te je samim time slabije posjećen i korišten. Istovremeno, Gradska četvrt Maksimir i pripadajući dio grada drugu alternativu nemaju pa je i utoliko važno trg poboljšati kako bi se poboljšala i njegova društvenost, odnosno trg uspješnije ispunjavao svoju ulogu i smisao“, objašnjavaju u platformi 1postozagrad.

Iako smatraju da čitav prostor Kvaternikovog trga traži totalni redizajn i dobrim dijelom novi program uređenja, a s obzirom na to da tako nešto u vrijeme obnove nakon potresa i štednje nije realno očekivati, platforma 1postozagrad predlaže jednostavne izmjene koje mogu poboljšati javni prostor trga manjom prostornom reorganizacijom, promjenom načina upravljanja te sadržajnom nadogradnjom, a „s ciljem podizanja ambijentalnih i boravišnih kvaliteta tog važnog gradskog trga.“

 

  • Fotografije s otvorenja „preuređenog“ Kvaternikovog trga (12. travnja 2008.) / Grad Zagreb

U nastavku navodimo zatražene izmjene građanske platforme 1postozagrad:

Uklanjanje pozornice

„Predlažemo da se drvena pozornica smještena na istočnoj strani trga trajno ukloni. Pozornica od uređenja trga 2007. do danas nije bila doslovno nijednom iskorištena za planiranu namjenu, niti za njom ima potrebe. Privremeno organizirani događaji na trgu mogu postavljati privremene pozornice, tj. baš je to bila praksa svih ovih godina, a što je samo dodatno potvrdilo da za trajnom pozornicom – koja nepotrebno kontinuirano uzurpira dio plohe trga – nema potrebe. Na mjesto pozornice predlažemo da se pomakne terasa slastičarnice koja sada stoji zapadno od nje i smještena je na način da blokira pješačku komunikaciju.”

Prostorna reorganizacija plohe Trga – pomicanje terase slastičarnice

„Predlažemo da terasa slastičarnice koja je smještena na središnjoj plohi trga bude pomaknuta na mjesto sadašnje pozornice za koju predlažemo da se trajno ukloni. Ovim zahvatom zakupac terase ne bi bio ni na koji način zakinut, a trg bi prodisao. Način na koji je pozornica smještena sada je izrazito nepovoljan po plohu trga koju nepotrebno dijeli na dva dijela. Terasa pritom blokira i logične pješačke pravce. Sa sjeverne i s istočne strane terase ostavljeni su preuski i nepraktični prolazi za pješake. Pomicanjem pozornice na krajnji istočni dio središnje plohe trga, sada podijeljena ploha trga bi se objedinila, a logični pješački pravci otvorili. Nevjerojatno je da je gradska uprava, sve ove godine, izdavala dozvolu za na takav način smještenu terasu, uopće ne vodeći računa o prostornim odnosima na trgu i većini korisnika trga. Molimo da se od strane Vijeća zatraži da se pri budućoj dodjeli dozvola za predmetnu terasu ona uvjetuje pomicanjem na istočnu stranu plohe trga, tj. kako i predlažemo. Terasa također ne bi trebala izgledati kao zatvoreni prostor, pa i bunker, već doprinositi ambijentu trga.”

Povratak punkta za besplatnu pitku vodu

„Predlažemo da se na Kvaternikov trg vrati punkt za besplatnu pitku vodu. Nevjerojatno je da sastavljači programa za arhitektonsko-urbanistički natječaj za rješenje trga nisu prepoznali, a time ni uvjetovali punkt s besplatnom pitkom vodom koji na Kvaternikovom trgu ima stoljetni kontinuitet i predstavlja stvarnu potrebu grada. Umjesto toga, Kvaternikov trg dobio je fontanu bez mogućnosti izdvojene konzumacije besplatne pitke vode (zbog lošeg projekta fontana uvijek djeluje prljavo). Vodovodne instalacije na trgu postoje. Besplatna pitka voda u javnom prostoru predstavlja komunalni, javnozdravstveni i civilizacijski standard, a u konkretnom slučaju Kvatrenikovog trga je i dio zagrebačke urbane tradicije.“

Ozelenjavanje

„Predlažemo da se razmotri privremeno ozelenjavanje trga (stabla i grmašice) u teglama. Zelenilo u teglama podružnice Zrinjevac Zagrebačkog holdinga koristi se za ozelenjavanje javnih prostora za niz manifestacija. Po tome, ili nekom drugom modelu, mogao bi se ozelenit i Kvaternikov trg. Znatno ozelenjavanje trga vidimo kao jednu od najvažnijih točaka, a za taj tip intervencije potrebno je osmisliti projekt za privremeno rješenje za što stručni i plaćeni kapaciteti u gradskoj upravi postoje.”

Bolje mogućnosti sjedenja

„Predlažemo da se na trgu značajno podigne mogućnost sjedenja na klupama. Postojeći elementi na središnjoj plohi trga, a koji služe kao klupe, izrazito su loše projektirani i kao takvi nepraktični. Npr. preniski su pa starije osobe teže mogu sjesti i ustati; nemaju naslona i okrenuti su samo na jednu stranu trga. Predlažemo da s ozelenjavanjem središnje plohe trga, to prati i postavljanje dodatnih klupa (npr. oko zelenila) ili prilagođavanje postojećih elemenata, što je sve potrebno predvidjeti novim projektom privremenog preuređenja.“

Povratak javnog WC-a

„Kvaternikov trg je imao javni WC od 1908. godine. S preuređenjem trga 2007. godine WC više na središnjoj plohi trga ne postoji, iako je objekt koji je izgrađen za javni WC srušen pa potom rekonstruiran na istome mjestu, ali bez da je u njemu javni WC. Time je trg zakinut za javnozdravstveni standard koji je imao desetljećima i predstavljao stvarnu potrebu grada. Predlažemo da se u perspektivi, bilo vraćanjem javnog WC tamo gdje i bio (objekt, dakle, postoji) ili s budućim arhitektonsko-urbanističkim natječajem za uređenje trga svakako predvidi da trg ima i javni WC“, zaključuje svoje prijedloge 1postozagrad.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Kako se Beč štiti od vrućine?

Grad Beč provodi niz mjera kojima želi sniziti temperature u gradu, kao i pomoći građanima da se lakše nose s vrućinama. Putem posebne telefonske linije građani mogu dobiti savjete kako bi nakon izlaganja vrućini prepoznali simptome dehidracije ili sunčanice i saznali trebaju li se obratiti liječniku.

ZAZELENI GRAD: Zagreb treba više zelenila, a manje betona

Aktivisti Greenpeacea danas su u suradnji s inicijativom 1POSTOZAGRAD zasadili drvored s 10 stabala medvjeđe lijeske (Corylus colurna) u Martićevoj ulici. Na sadnju je donesen i trometarski rekvizit drveća s porukom „TRI, ČETIRI, SADI!“ čime se Greenpeace uključio u Tjedan kolektivne sadnje stabala, ali i ukazao na važnost zelenih površina i drveća u našim gradovima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER