46 % zaposlenika u Bruxellesu na posao putuje javnim prijevozom, a 15 % biciklom
Prosječna udaljenost od mjesta stanovanja do radnog mjesta je14,7 kilometara
Čak 45,6 % svih zaposlenih u Bruxellesu za putovanje na posao i s posla redovito koristi javni prijevoz, i to njih 41,4 % svakog dana. U ostatku Belgije, taj postotak je znatno niži i iznosi svega 7,8 %, otkrivaju rezultati istraživanja tvrtke Acerta.
Kako je izvijestila Belgijska radiotelevizija (RTBF), istraživanje navika putovanja provedeno je 2021. godine na 330.000 radnika u cijeloj Belgiji, uključujući 14.700 zaposlenih u glavnom gradu Bruxellesu, a provela ga je tvrtka Acerta – najveći belgijski pružatelj usluga ljudskih resursa.
Najzanimljiviji rezultati istraživanja dobiveni su u Bruxellesu, u kojem 45,6 % svih zaposlenih za putovanje na posao i s posla redovito koristi javni prijevoz - vlak, tramvaj, podzemnu željeznicu i/ili autobus, i to njih 41,4 % svakog dana. U ostatku Belgije taj postotak je znatno niži i iznosi svega 7,8 %.
Otprilike isto toliko zaposlenih u glavnom belgijskom gradu (45,3 %) za cijelo ili dio putovanja na posao i s posla koristi automobil, a istraživanje je pokazalo kako je 2021. godine 19,5 % zaposlenika vozilo službeni automobil, u usporedbi s 18 % u 2020. godini. No, treba istaknuti kako se i 15,4 % zaposlenika ponekad na posao vozi biciklom.
Korištenje javnog prijevoza tako je u glavnom gradu znatno popularnije od automobila i bicikala, dok je na nacionalnoj razini automobil ipak prvi izbor čak 78,4 % zaposlenika, posebno 22,3 % njih koji za putovanje na posao koriste službeni automobil.
Broj službenih automobila u porastu
„Broj službenih automobila na našim cestama nastavlja rasti“, kazao je Niko Smeets, direktor prodaje u Acerti. „Ova činjenica dokazuje kako je korištenje službenog automobila na skučenom tržištu rada postalo važan motiv za privlačenje i zadržavanje zaposlenika, a očekujemo kako će postati još važniji.“
„Budući da svi načini prijevoza moraju postati održiviji, što vrijedi i za automobile, u Belgiji se postupno ukidanju porezne olakšice koje se odobravaju za korištenje službenih automobila s motorima na fosilna goriva. Osim toga, ako se hibridni način rada, odnosno kombinacija uredskog rada i rada od kuće, zadrži i nakon pandemije te zaposlenici tako smanje broj prijeđenih kilometara, svi ćemo biti na dobitku“, objašnjava Smeets.
Posljednji rezultati istraživanja navika putovanja također su pokazali kako Belgijanci i Belgijanke u prosjeku žive na udaljenosti od 20 km od svog radnog mjesta, dok je ta udaljenost u Bruxellesu manja i iznosi 14,7 km.
„Ova se udaljenost svake godine lagano povećava pa ćemo narednih godina moći jasno vidjeti u kojoj mjeri na njeno povećanje utječe rad na daljinu“, zaključuje Niko Smeets.
S.F. / Ekovjesnik