Beč dijeli stipendije znanstvenicima iz Ukrajine

Austrijska metropola osigurava pomoć ukrajinskim znanstvenicima

Grad Beč financira četiri znanstvene institucije s ukupno 250.000 eura. Sredstva su namijenjena za financiranje projekata kojima će se pružiti brza pomoć ukrajinskim znanstvenicima.

Dvostruko pomaže, tko pomaže brzo! U skladu s tom izrekom glavni grad Austrije sada pruža podršku i izbjeglim osobama iz Ukrajine koje se bave znanstvenim radom. Četiri različita istraživačka instituta u Beču dobit će potpore za projekte koji su namijenjeni pružanju brze pomoći ukrajinskim znanstvenicima. Ukupna vrijednost financiranja iznosi 250.000 eura.

Odbor za kulturu i znanost Gradske skupštine Beča 5. travnja ove godine jednoglasno je prihvatio četiri mjere potpore koje znanstvenicima iz Ukrajine omogućuju da se u austrijskoj metropoli nastave baviti znanstvenim radom. Odluka je donesena zbog rata u Ukrajini i sve većeg priljeva izbjeglica iz ratom zahvaćenih područja.

„Važno je da se znanstvenice i znanstvenici iz Ukrajine brzo snađu na području znanosti u Beču, da steknu kontakte i, dakako, imaju prihode. No uključivanje novih sudionika također će obogatiti znanstveni rad bečkih institucija“, istaknula je članica bečkog poglavarstva za kulturu i znanost Veronica Kaup-Hasler.

Uključeni su Institut za humanističke znanosti, Austrijska akademija znanosti, institut npoAustria i Bečki institut Simona Wiesenthala za studije holokausta. Bečki Institut za humanističke znanosti nudi dvomjesečne stipendije za doktorande i već etablirane znanstvenike s mogućnosti rada na samome institutu, ali i u drugim bečkim institucijama.

Austrijska akademija znanosti prilagodila je postojeći program akademske mobilnosti pod nazivom „Joint Excellence in Science and Humanities“ (poznat i kao „JESH“) te znanstvenicima iz Ukrajine omogućuje privremen boravak u Beču u istraživačke svrhe. Platforma za razmjenu znanja i umrežavanje npoAustria daje im priliku da sudjeluju u projektu istraživanja transformacije istočne Europe nakon pada željezne zavjese te da svojim znanjem daju svoj doprinos. Institut Simona Wiesenthala za studije holokausta, koji se bavi istraživanjem i dokumentiranjem te pitanjima vezanima uz antisemitizam, rasizam, nacionalizam i holokaust, također im omogućuje istraživački boravak u glavnom gradu Austrije.

EurocommPR / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Sve manja raznolikost bilja na livadama, u šumama i planinama

Gubimo sve više biljnih vrsta, dok se neke vrste šire velikim područjem. Novo istraživanje po prvi put dokazuje ubrzan pad biološke raznolikosti u visokim planinama, kao i u šumama te na livadama i pašnjacima u nizinama. Glavni razlog promjena biljnih vrsta su povećane količine dušika u tlu koje su uzrokovane intenzivnom poljoprivredom.

Godišnja konferencija CAETS u Zagrebu istražuje budućnost e-mobilnosti

Vodeći inženjeri, znanstvenici i stručnjaci iz cijelog svijeta okupili su se u Zagrebu na Godišnjoj konferenciji CAETS-a (Međunarodnog vijeća inženjerskih akademija i akademija tehnologijskih znanosti), koja se u hotelu Sheraton održava od 9. do 11. listopada 2023. godine. Pokrovitelji konferencije su Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Grad Zagreb i Sveučilište u Zagrebu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER