Ørsted temelje vjetroturbina pretvara u sigurno utočište za koralje
Znanstvenici se nadaju kako će realizacijom projekta ReCoral u podnožju vjetroturbina na Tajvanu uspjeti stvoriti sigurno stanište za koralje
Danski energetski div Ørsted pridružuje se naporima za očuvanje koraljnih grebena i to uzgojem koralja na temeljima morskih vjetroturbina. Zajedno s lokalnim partnerima, tvrtka će ovog ljeta testirati koncept uzgoja koralja u vodama Tajvana kako bi se utvrdilo mogu li se temelji morskih vjetroturbina koristiti kao njihovo sigurno stanište te tako pozitivno utjecati na povećanje biološke raznolikosti i širu primjenu ovog koncepta u svijetu.
Prema Programu Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP), koraljni grebeni predstavljaju stanište za oko 32 % svih morskih vrsta te su time, izravno ili neizravno, važan izvor hrane i prihoda jednoj milijardi ljudi diljem svijeta. Globalno zatopljenje povećava temperaturu površine mora, što utječe na izbjeljivanje koralja i ugrožava opstanak jednog od najsloženijih i najvrjednijih ekosustava na Zemlji, doprinoseći globalnoj krizi biološke raznolikosti.
Klimatske promjene postaju najveći pokretač gubitka biološke raznolikosti, a značajno širenje morskih vjetroelektrana ključno je za rješavanje ovih međusobno povezanih kriza. U Ørstedu stoga vjeruju da širenje energije vjetra na moru, neophodno potrebne za borbu protiv klimatskih promjena, također može integrirati rješenja koja podržavaju i poboljšavaju biološku raznolikost oceana. Također, Ørsted svojim novim energetskim projektima do 2030. godine želi postići i vrlo ambiciozan cilj ostvarenja pozitivnog utjecaja na biološku raznolikost te kao globalni lider u vjetroelektranama na moru istražuje inovativne načine njene zaštite i poboljšanja. Projekt ReCoral by Ørsted je jedan od primjera kako to namjerava postići, a njegovom realizacijom želi implementirati neinvazivan postupak prikupljanja viška autohtonog mrijesta koralja na obali te njegovog korištenja za uzgoj zdravih kolonija koralja na temeljima obližnjih morskih vjetroturbina.
Povećane površinske temperature u plitkim vodama oceana mogu dovesti do izbjeljivanja koralja, no na lokacijama morskih vjetroturbina, koje su smještene dalje od obale, temperature su stabilnije zbog vertikalnog miješanja u vodenom stupcu čime se sprječavaju ekstremna povećanja temperature. Inovativna ideja projekta ReCoral polazi od toga da relativno stabilne temperature oceanskih voda na lokacijama vjetroturbina mogu ograničiti rizik od izbjeljivanja koralja i omogućiti rast zdravih koralja na temeljima vjetroturbina. Koralji će se uzgajati blizu površine vode kako bi im se osiguralo dovoljno sunčeve svjetlosti.
- Višak autohtonog mrijesta koralja prikuplja se na obali © Ørsted
Projekt ReCoral počeo se razvijati 2018. godine
Prije dvije godine biolozi i morski stručnjaci u Ørstedu udružili su se sa stručnjacima za koralje kako bi počeli testirali koncept, a već 2021. godine projektni tim je prvi put uspješno uzgojio mlade koralje na podvodnim čeličnim i betonskim podlogama u testnom postrojenju na obali. U lipnju ove godine počet će probni uzgoj koralja na četiri odvojena temelja vjetroturbina priobalne vjetroelektrane Greater Changhua na Tajvanu, udaljene 35-60 km od obale, kako bi se koncept testirao u otvorenim vodama.
„Kako bismo usporili klimatske promjene i stvorili održivu budućnost za planet, njegove ekosustave i njegove ljude, moramo ubrzati prijelaz s fosilnih goriva na obnovljive izvore energije. Svjetske vlade pripremaju značajnu ekspanziju energije vjetra na moru i uvjeren sam da, ako budemo radili kako treba, izgradnja priobalnih vjetroelektrana može podržati i poboljšati biološku raznolikost oceana”, kazao je Mads Nipper, predsjednik grupe i izvršni direktor Ørsteda. „Ako naš projekt ReCoral uspije i ako se koncept pokaže skalabilnim, ova Ørstedova inovacija mogla bi značajno utjecati na biološku raznolikost oceana.“
- U lipnju ove godine počet će probni uzgoj koralja na četiri odvojena temelja vjetroturbina priobalne vjetroelektrane Greater Changhua na Tajvanu © Ørsted
Suradnja sa stručnjacima za koralje
Ørsted na projektu surađuje s Centrom za istraživanje mora Penghu na Tajvanu te su zajedno razvili metodu uzgoja koralja koja se sastoji od prikupljanja viška autohtonog mrijesta koralja na obali, in vitro oplodnje, transporta ličinki i njihovog nastanjivanja na temeljima vjetroturbina.
„Izuzetno smo sretni što možemo sudjelovati u tako sjajnoj inicijativi i surađivati s globalnim liderom u izgradnji priobalnih vjetroelektrana kao što je Ørsted. Zaštita okoliša i morska bioraznolikost i dalje će biti jedna od ključnih tema svijeta u narednom desetljeću. Sjajno je što Ørsted, osim ulaganja u čistu energiju, na Tajvanu također pokreće svoj ekološko prihvatljivi projekt uzgoja koralja. Čast nam je sudjelovati u projektu i veselimo se novim inicijativama u budućnosti.” – izjavio je Hern-Yi Hsieh, ravnatelj Centra za istraživanje mora Penghu.
U Ørstedu se nadaju kako će koncept uzgoja koralja biti uspješan te planiraju istražiti mogućnosti njegove šire primjene s ciljem obnove ugroženih sustava koraljnih grebena. Koncept ReCoral bi se mogao primijeniti na temeljima vjetroturbina u morskim vodama diljem svijeta, a Ørsted najavljuje kako će svoja saznanja podijeliti s drugim tvrtkama, očekujući da će rezultati biti korisni bez obzira na to hoće li njihov projekt uspjeti.
Inače, kao dio priobalnih vjetroelektrana Greater Changhua 1 i 2a, ukupne snage 900 MW, Greater Changhua 1 ima ukupni kapacitet od 605 MW i u suvlasništvu je Ørsteda (50 %) te investitora Caisse de dépôt et placement du Québec (CDPQ) i Cathay PE, koji imaju zajednički vlasnički udio od 50 %.
S.F. / Ekovjesnik