Onečišćenje plastikom: Kalifornija otvara istragu o ulozi petrokemijske industrije
Prema OECD-u, plastični proizvodi su izvor 3,5 % emisija stakleničkih plinova koji pridonose globalnom zatopljenju
Ovo je prva velika istraga ove vrste u Sjedinjenim Državama. „Više od pola stoljeća industrija plastike vodila je agresivnu kampanju kojom je obmanjivala javnost“, optužuje glavni državni odvjetnik Kalifornije Rob Bonta.
Riječ je o inicijativi bez presedana u Sjedinjenim Državama: u Kaliforniji je krajem travnja najavljeno pokretanje opsežne istrage s ciljem utvrđivanja odgovornosti petrokemijske industrije u onečišćenju plastikom, koje ugrožava zdravlje ljudi i biološku raznolikost u cijelom svijetu.
„Više od pola stoljeća industrija plastike provodi agresivnu kampanju kojom obmanjuje javnost, podržavajući mit da bi recikliranje moglo riješiti plastičnu krizu. Istina je sljedeća: velika većina plastike ne može se reciklirati, a stopa recikliranja u Sjedinjenim Državama nikada nije premašila devet posto“, kazao je Rob Bonta, glavni državni odvjetnik Kalifornije. „Ostatak se odlaže na odlagalištima, spaljuje ili završava u okolišu. Svakog tjedna konzumiramo količinu plastike koja je ekvivalentna kreditnoj kartici i to putem vode koju pijemo, hrane koju jedemo i zraka koji udišemo“, dodao je Bonta.
Oko 460 milijuna tona plastike proizvedeno diljem svijeta u 2019.
Istragom se namjeravaju detaljno istražiti „radnje petrokemijske industrije koje bi mogle biti u suprotnosti sa zakonom“, objašnjavaju u uredu glavnog državnog odvjetnika u priopćenju za javnost. Kao prvi korak u ovoj istrazi, kalifornijske su vlasti od američkog naftnog giganta ExxonMobila – „glavnog izvora plastičnog onečišćenja“, zatražile „informacije koje se odnose na njegovu ulogu“ u ovom problemu.
Naravno, u ExxonMobilu odbacuju sve optužbe koje je iznio ured glavnog državnog odvjetnika te u priopćenju navode kako „dijele zabrinutost društva i surađuju s vladama saveznih država, uključujući državu Kaliforniju, zajednicama i drugim industrijama kako bi podržali projekte kojima unapređuju gospodarenje otpadom i recikliranje“.
Međutim, Rob Bonta tvrdi da u Kaliforniji i diljem svijeta „svjedočimo katastrofalnim posljedicama poslovanja industrije fosilnih goriva“ te dodaje kako „onečišćenje plastikom prodire u naše vodne tokove i truje naš okoliš“.
Oko 460 milijuna tona plastike proizvedeno je u 2019. u cijelom svijetu, stvarajući 353 milijuna tona otpada, od čega se prema OECD-u trenutno reciklira manje od 10 %. Ovaj otpad se razgrađuje u mikro- i nanoplastiku koje se pronalaze u svim oceanima svijeta, u morskom ledu, u želucima životinja pa čak i u zraku uzorkovanom na vrhovima planina. Prema OECD-u, plastični proizvodi također predstavljaju gotovo 3,5 % emisija stakleničkih plinova, pridonoseći tako globalnom zatopljenju.
S.F. / Ekovjesnik