Na riječkom Korzu otvorena izložba „Volim grad kojim ne teče smeće“

Izložba je nastala u sklopu projekta „5 do 7 grama“

U sklopu projekta „5 do 7 grama“ na postamentima na riječkom Korzu otvorena je izložba „Volim grad kojim ne teče smeće“, kojoj je cilj skrenuti pozornost na gorući problem odbacivanja plastike u okoliš.

Izložba „Volim grad kojim ne teče smeće“ na dvadeset plakata skreće pozornost na gorući problem odbacivanja plastike u okoliš i poziva na promjene.

 

Projekt „5 do 7 grama“ progovara o problemu mikroplastike i njezinom utjecaju na ljudski organizam, ekosustave i cijeli planet. Naziv projekta „5 do 7 grama“ referira se na istraživanje WWF-a koje je ustanovilo poražavajuću činjenicu da prosječan čovjek u tjedan dana u sebe unese putem prehrane pet do sedam grama plastike u formi sitnih čestica ne većih od pet milimetra – mikroplastike.

Prema riječima Filipa Jakovca iz Udruge Gira problem mikroplastike sve je više rastući globalni problem. „Usporedbe radi, 1950. godine na svijetu je proizvedeno oko dva milijuna tona plastike, dok je ta brojka 2019. godine iznosila 368 milijardi tona. U razdoblju od 1950. do 2017. godine više do sedam milijardi tona plastike završilo je u prirodi, veliki dio i u morima i oceanima. Posljedica je što danas na svijetu imamo pet plastičnih otoka u oceanima od čega je jedan površinom 28 puta veći od Hrvatske“, rekao je Filip Jakovac i dodao kako mikroplastiku čovjek u svoje tijelo unosi putem hrane i disanja.

„Kako bismo ovaj problem što više približili građanima, ovu izložbu prvo smo postavili na području Mjesnog odbora Kozala, sada smo je spustili i na Korzo, a ideja nam je s ovim projektom ući i u riječke osnovne škole kako bismo djecu educirali o štetnosti plastike u okolišu“, rekao je Kristian Starčić u ime Udruge SMART kvart.

  • Filip Jakovac, Kristian Starčić i Marko Filipović / Foto: Grad Rijeka

Inicijativu je prilikom otvorenja izložbe pohvalio i riječki gradonačelnik Marko Filipović istaknuvši kako je njezin cilj osvijestiti što veći broj građana o ovom problemu.

„Grad Rijeka putem svog komunalnog društva Čistoća nastoji na što efikasniji način zbrinuti sav otpad pa tako i plastiku. KD Čistoća upravo je pred raspisivanjem natječaja za individualizirano prikupljanje otpada u svim riječkim mjesnim odborima. Kada govorimo o obiteljskim kućama, individualno prikupljanje otpada već je omogućeno u 24 mjesna odbora, a sada je pred nama onaj veći izazov koji uključuje postavljanje individualiziranog prikupljanja otpada za višestambene zgrade“, izjavio je riječki gradonačelnik Marko Filipović te pozvao građane da pogledaju izložbu.

Nakon izložbe na riječkom Korzu, projekt će se nastaviti izlaganjem plakata u gradskim školama kako bi se učenici educirali o navedenom problemu.

Ekovjesnik

 

>>> Pročitajte još >>> Tjedno pojedemo jednu kreditnu karticu!

VEZANE VIJESTI

„Zeleno srce kvarta“ jedan je od projekata Riječkog programa lokalnog partnerstva

Platforma riječkih građanskih inicijativa i udruga „Kvart za grad“ je u Riječkom programu lokalnog partnerstva (RPLP) u 2021. godini sudjelovala realizacijom projekta ,,Zeleno srce kvarta''. Projektom je bilo predviđeno čišćenje i uređenje zapuštenog prostora na Kozali, te sadnja voćaka i žive ograde od mediteranskog bilja, a navedene aktivnosti provedene su u subotu 13. studenog.

Predstavljeni projekti realizirani u sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva u 2022. godini

U ponedjeljak 9. listopada u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke održana je prezentacija projekata realiziranih u sklopu Riječkog programa lokalnog partnerstva u 2022. godini, a gradonačelnik Marko Filipović i privremena pročelnica Upravnog odjela za poslove Gradonačelnika, Gradskog vijeća i mjesnu samoupravu Verena Lelas Turak, voditeljima projekata uručili su i zahvalnice za sudjelovanje u projektu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER