Građani protiv devastacije „zelenih“ i nepotrebne staze uz potok Vrapčak

Ne dirajte našu livadu!

Inicijativa za javni voćnjak na Jarunu održala je 29. travnja prosvjed protiv devastacije zelenog pojasa uz potok Vrapčak izgradnjom dodatne staze uz već postojeću s južne strane potoka.

Okupljenima su se obratili Vesna Janković, koordinatorica Inicijative za javni voćnjak na JarunuRobert Duić, ovlašteni krajobrazni arhitekt i član Inicijative. Izrazili su nezadovoljstvo ne samo zbog nepotrebnog smanjivanja zelenih površina u kvartu, za koje ne postoje ni funkcionalni, ni estetski razlozi, već i činjenicom da mjesna samouprava nije organizirala javnu raspravu o projektu koji bitno mijenja mikro-vizuru kvarta na jednom od vrjednijih pejzažnih poteza ovog dijela Zagreba.

 

  • Na prosvjedu su sudjelovali i aktivisti/ce Extinction Rebellion Zagreb, a prosvjednici su na spornoj stazi posadili cvijet.  © Ekovjesnik

Naime, radovi na iskopavanju potpuno nepotrebne treće staze uz potok Vrapčak na Jarunu počeli su 25. travnja, i to od ulice Hrgovići do ulice B. Vukasa. Reakcije građana na društvenim mrežama jasno upućuju da je „projekt“ isplaniran bez konzultacija sa stanarima okolnih zgrada i korisnicima ovog vrijednog zelenog pojasa, kao i suprotno mišljenju lokalnih zelenih inicijativa. O samom projektu javnost nije adekvatno obaviještena, a radovi su se počeli izvoditi bez održane javne rasprave, što je najmanje što se može očekivati kad je u pitanju zahvat koji bitno mijenja mikro-vizuru ove gradske četvrti.

  • Staze s obje strane potoka © Ekovjesnik

Naravno, ovakvim načinom rada postavlja se i pitanje transparentnosti aktualne „zelene“ gradske uprave koju je, uz participaciju građana i „preokret“ u načinu upravljanja Zagrebom, obećala svojim predizbornim programom. Prilično je neodgovorno početi s izvođenjem radova pa dan uoči najavljenog prosvjeda na društvenim mrežama objaviti nacrt navedenog dijela staze kao „dijela veće inicijative kojom se kroz jedinstvenu trasu pokušavaju povezati susjedni kvartovi“. Kako je istaknuto, cilj je „potoke i njihovo okruženje urediti kao zelene pješačko-biciklističke transverzale koje povezuju sjever i jug“ pa su odlučili proširiti šljunčanu stazu na mjestima gdje već postoje utabane staze koje se svakodnevno koriste. Pritom ne navode da na južnoj strani potoka Vrapčaka već postoji šljunčana staza, a za potok navode ime Kustošak.

 

  • Nova staza gradi se na sjevernoj strani potoka, iako je na suprotnoj strani već uređena šljunčana staza. © Ekovjesnik

Kako ističu organizatori prosvjeda, staza će devastirati prilično jedinstven zeleni pojas između potoka i stambenih zgrada u Ulici Antuna Štrbana, odnosno pojas u kojem je zasađeno čak 25 vrsta stabala uz još ponešto grmlja i divljih i kultiviranih cvjetnica koje su sadili stanari obližnjih zgrada. Potok Vrapčak je od Hrgovića pa sve do Jarunske ceste mirna zelena oaza, dragocjena osobito ljeti zbog duboke hladovine koju pruža.

  • © Ekovjesnik

„Ne postoje oblikovni, funkcionalni ili ekološki razlozi koji bi mogli opravdati taj zahvat. Simetrično uokviravanje rubova potoka na jednom od prepoznatljivijih i vrjednijih pejzažnih poteza naselja nije pokazatelj senzibiliziranog odnosa prema zelenom sustavu grada, naselja i susjedstva, ni razumijevanja kvalitete prostornih i ekoloških odnosa. Slobodne livadne površine na sjevernoj strani potoka Vrapčaka egzistiraju kao svojevrsni ekoton i kontrapunkt 'artificijelnoj' - južnoj strani potoka, a izgradnjom dodatne staze dovodi se u pitanje i ekonomski aspekt cijele priče jer upravljanje gradom nalaže postupanje s pažnjom dobrog gospodara.“ - kazao je ovlašteni krajobrazni arhitekt Robert Duić o ovom „projektu“.

 

  • © Ekovjesnik

„I dok druge europske metropole uklanjaju beton sa svojih trgova da bi posadili mini-urbane šume i parkove, u svrhu što efikasnije borbe protiv posljedica klimatskih promjena, ovaj skupi i nepotrebni projekt kosi se sa zelenim politikama EU-a, u neskladu je s proklamiranim zelenim programom gradskih vlasti i predstavlja primjer ekološke i estetske devastacije“, poručila je Vesna Janković. Naglasila je kako Inicijativa za javni voćnjak na Jarunu već godinu dana pregovara s nadležnim gradskim službama i nudi Gradu besplatno krajobrazno rješenje za navedenu katastarsku česticu, te sadnice i volontere koji će ih posaditi.

 

  • © Ekovjesnik

Okupljeni građani su mjesnoj samoupravi poručili da im ova staza nije potrebna te da žele sačuvati i unaprijediti bioraznolikost ovog zelenog pojasa. Zamjeraju joj što se prije početka izvođenja radova nisu konzultirali javnost i struka te ističu da u svom kvartu žele istinske zelene projekte, a ne narušavanje autentičnog zelenog i javnog prostora.

Na prosvjedu su osim stanara okolnih zgrada sudjelovali i aktivisti/ce Extinction Rebellion Zagreb i Zelene akcije, a nakon kraće šetnje uz potok Vrapčak zahtjevi ispisani na transparentima odneseni su i ostavljeni ispred sjedišta MO Gajevo u Prosenikovoj 7. Svoje protivljenje devastaciji ovog vrijednog zelenog pojasa uz potok Vrapčak možete izraziti potpisivanjem peticije putem sljedeće poveznice.

  • © Ekovjesnik

Zanimljivo je što se u neposrednoj blizini u isto vrijeme organizirao obilazak novouređene Aleje Matije Ljubeka na Jarunu u čije je asfaltiranje s ciljem popularizacije biciklističkog i pješačkog prometa uloženo 3,7 milijuna eura. Novi asfalt će već ovog ljeta upijati toplinu, a u zaštiti okoliša „pomoći“ će i dizelski autobus s obzirom da se u SRC Jarun vikendom prvi put uvodi usluga javnog gradskog prijevoza.

S obzirom da su u protekle dvije godine potpuno izostale očekivane, a predizbornim programom aktualne „zelene“ gradske vlasti obećane aktivnosti širenja zelenih površina i sadnje drveća, s nestrpljenjem očekujemo konkretne aktivnosti ozelenjavanja Zagreba i provedbu mjera prilagodbe klimatskim promjenama. No, ipak se moramo strpjeti do jeseni jer se prema nedavnoj izjavi gradonačelnika Tomaševića „ovog ljeta očekuju velike suše“.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Prosvjed protiv „zelene“ devastacije na Jarunu

„I dok druge europske metropole uklanjaju beton sa svojih trgova da bi posadili mini-urbane šume i parkove u svrhu što efikasnije borbe protiv posljedica klimatskih promjena, ovaj skupi i nepotrebni projekt kosi se sa zelenim politikama EU-a i predstavlja primjer ekološke i estetske devastacije!“, navodi se u najavi prosvjeda.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER