Ignoriranje umjesto transparentnosti i uključivanja građana u oblikovanje zelenih politika

U Inicijativi tvrde kako je „projekt“ isplaniran bez konzultacija sa stanarima okolnih zgrada i korisnicima ovog vrijednog zelenog pojasa, kao i suprotno mišljenju lokalnih zelenih inicijativa.

Inicijativa za javni voćnjak na Jarunu ni nakon tjedan dana nije dobila odgovor na zahtjeve građana upućene MO Gajevo, predsjednici Vijeća Gradske četvrti Trešnjevka-jug i Uredu gradonačelnika nakon prošlotjednog prosvjeda protiv devastacije zelenog pojasa uz potok Vrapčak izgradnjom dodatne staze uz već postojeću s južne strane potoka.

U nastavku u cijelosti prenosimo pritužbu Inicijative za javni voćnjak na Jarunu:

„Obraćamo vam se da bismo još jednom izrazili nezadovoljstvo zbog izgradnje staze na zelenom pojasu uz potok Vrapčak između ulice Hrgovići i B. Vukasa, ali i zabrinutost zbog najave novih 'uređenja' šetnica uz jarunske potoke. 

Ovom prilikom želimo također izraziti žaljenje ne samo zbog ekoloških i estetsko-krajobraznih razloga, nego i zbog propuštene prilike za realizaciju inovativnog pilot-projekta uređenja zelene gradske površine, koji bi se temeljio na suradnji mjesne samouprave, kvartovske građanske inicijative, struke i nadležnih gradskih službi. Uvjereni smo da bi se ovakvim pristupom došlo do ekološki i krajobrazno kvalitetnijeg rješenja, koje bi uz to generiralo značajan društveni kapital kroz mobilizaciju lokalne zajednice. Nezanemarivu dodatnu vrijednost predstavljala bi i mogućnost edukacije građana o važnosti i modelima prilagodbe klimatskim promjenama u urbanim uvjetima. Bila je to i prilika da Možemo! potvrdi svoju predanost provedbi zelenih municipalističkih politika. 

To se nažalost nije dogodilo. Umjesto višestruke koristi imamo narušeno povjerenje i nezadovoljstvo. Možemo samo izraziti nadu da će u sljedećoj prilici i mjesna samouprava i vodstvo stranke pokazati više političke mudrosti.

U ime Inicijative za javni voćnjak na Jarunu, Vesna Janković, mag. sociologije“

>>> Pročitajte još >>> Građani protiv devastacije „zelenih“ i nepotrebne staze uz potok Vrapčak

 

  • Nova staza gradi se na sjevernoj strani potoka, iako je na suprotnoj strani već uređena šljunčana staza. © Ekovjesnik

Podsjetimo, nezadovoljstvo 'uređenjem' još jedne staze uz potok Vrapčak Inicijativa je izrazila javnim prosvjedom održanim 29. travnja 2023. kada su građani ujedno pozvani da potpišu online peticiju.

Navodimo nekoliko komentara koje su napisali potpisnici peticije:

„Potpisujem jer kao krajobrazna arhitektica i stanovnica ovog kvarta smatram da predmetni zahvat narušava autentičnost ovog prostora te bitno utječe na postojeću floru i faunu, kao i na vizualni identitet samog kvarta koji je poznat kao jedan od 'najzelenijih' i najpoželjnijih kvartova za stanovanje u gradu.“

„Potpisujem jer već postoji staza uz potok i nova staza koja narušava postojeće aktivne mikroambijente kvarta nije potrebna.“

„Ne mogu vjerovati da se još uvijek dela... da prirodno zelenilo još uvijek nekoga "odozgo" jako smeta, da se novaca nađe na beskorisno razbacivanje... a sve protivno mišljenju i potrebama jedinih onih koje se trebalo pitati - susjeda.“

„Ovo je neprikladna intervencija u doba klimatske krize i krize bioraznolikosti.“

  • Staze s obje strane potoka © Ekovjesnik

„Volim grad u kojem živim i volim zelenilo koje nam je svima potrebno za kvalitetniji život i opstanak. Trebali bi poraditi na uređenju zelenih površina, zasađivanju drveća i parkova, malih zelenih oaza, a ne ih dodatno uništavati.“

„Potpisujem jer smatram da još jedna staza na predmetnom potezu uz potok nije potrebna te bi se formiranjem iste narušila bioraznolikost zelenog pojasa. Osim toga zbog izostanka konzultiranja sa stanarima i korisnicima poteza uz potok.“

„Potpisujem jer se slažem sa izrečenim tvrdnjama da je izgradnja staze devastacija / zadiranje u zeleni sklop koji bi kao takav trebao biti očuvan i oplemenjen vrstama koje su korisne i potiču bioraznolikost. Također, sadnja drvoreda uz sporedne kvartovske pješačke komunikacije je u potpunosti nepotrebna i neutemeljena kao da se radi o važnoj aleji. Uz navedeno, umjesto isključivo ukrasnih vrsta bi se mogle zasaditi korisne dendrološke vrste. Velika opaska je što se prije ovog projekta nije konzultirala struka, kao i javnost.“

 

  • © Ekovjesnik

„Podržavam kvalitete zelene projekte i očuvanje zelenih površina od preizgradnje.“

„Čemu se troši na dodatnu stazu koja ne treba uopće a netko drugi je ponudio besplatno i sasvim zanimljivo rješenje za isti prostor.“

„Živim u zgradi uz potok Vrapčak, u Štrbanovoj ulici. Taj dio uz potok preostala je zelena šetnjica (koja nije betonirana, na kojoj nema stupova s rasvjetom); mirna i dostupna za igru i šetnju. Trebalo bi što je manje zadirati u te (tako rijetke) preostale zelene površine.“

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Prosvjed protiv „zelene“ devastacije na Jarunu

„I dok druge europske metropole uklanjaju beton sa svojih trgova da bi posadili mini-urbane šume i parkove u svrhu što efikasnije borbe protiv posljedica klimatskih promjena, ovaj skupi i nepotrebni projekt kosi se sa zelenim politikama EU-a i predstavlja primjer ekološke i estetske devastacije!“, navodi se u najavi prosvjeda.

Zagrebački parkovi – može(mo) li drukčije i bolje?

Konferencija „Parkovi za sve“ održat će se u organizaciji Hrvatske komore arhitekata i Inicijative za javni voćnjak na Jarunu, i to u petak 25. studenog u ORIS Kući arhitekture u Zagrebu. U sklopu konferencije održat će se i panel rasprava na temu „Može li (Zagreb) drugačije i bolje?“.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER