Mogu li kućni ljubimci usporiti kognitivni pad povezan sa starenjem samaca?
Istraživanje ukazuje na mogućnost da kućni ljubimci pomažu u zaštiti od demencije osoba starije životne dobi koje žive same
Nova studija istraživača s kineskog Sveučilišta Sun Yat-sen otkrila je povezanost posjedovanja kućnih ljubimaca sa sporijom stopom kognitivnog pada kod samaca u starijoj životnoj dobi. Osim što smanjuju usamljenost, postoji mogućnost da kućni ljubimci pomažu u zaštiti od demencije starijih samaca.
Broj starijih osoba koje žive same povećao se u posljednjih nekoliko desetljeća, a nedavna istraživanja potvrdila su da je za ovu kategoriju stanovništva društvena izolacija važan čimbenik rizika od demencije te da je za njihovo zdravlje još opasnija od tjelesne neaktivnosti, dijabetesa i pretilosti.
Unatoč još uvijek ograničenim i ponekad kontroverznim tvrdnjama o povezanosti posjedovanja kućnih ljubimaca s usporavanjem kognitivnog pada povezanog sa starenjem, prema pojedinim istraživanjima kućni ljubimci ipak poboljšavaju aspekte kognitivnog funkcioniranja. Istraživači s kineskog Sveučilišta Sun Yat-sen istraživali su povezanost posjedovanja kućnih ljubimaca s kognitivnim padom kod starijih samaca, a koristili su se podacima tekuće Engleske longitudinalne studije starenja (ELSA) za osobe u dobi od 50 ili više godina koje žive same i u zajednici. U petom valu studije sudionicima je postavljeno pitanje imaju li kućne ljubimce u svojoj kući ili stanu na koje je odgovorilo 7.945 ispitanika prosječne dobi od 66,3 godina, od kojih su 56 % bile žene. Podaci koji se odnose na kognitivnu funkciju dobiveni su u sljedećim valovima studije, pri čemu su istraživači posebno promatrali verbalnu memoriju i verbalnu tečnost ispitanika.
Istraživači su otkrili da vlasnici kućnih ljubimaca u usporedbi s osobama koje ih ne posjeduju imaju sporiju stopu opadanja verbalnog pamćenja i verbalne tečnosti. Za razliku od starijih osoba koje žive u zajednici, stariji samci pokazali su brži pad ova dva faktora, kao i osobe koje nisu vlasnici kućnih ljubimaca i žive same u usporedbi s vlasnicima kućnih ljubimaca koji žive u zajednici s drugim osobama.
„Starije osobe koje žive same izložene su visokom riziku od razvoja demencije, a usamljenost je stanje koje se ne može lako promijeniti“, rekli su istraživači. „Vrijedi napomenuti da u usporedbi s vlasnicima kućnih ljubimaca koji žive u zajednici s drugim osobama, vlasnici kućnih ljubimaca koji žive sami nisu pokazali brže stope opadanja verbalnog pamćenja ili verbalne tečnosti. Ova otkrića preliminarno sugeriraju da bi posjedovanje kućnog ljubimca moglo u potpunosti poništiti povezanost samačkog života s bržim stopama pada verbalnog pamćenja i verbalne tečnosti među starijim osobama.“
Istraživači su ipak primijetili neka ograničenja studije. Prvo, studijom se razmatra samo verbalno pamćenje i verbalna tečnost, dok kognitivna funkcija uključuje i pozornost, rasuđivanje te brzinu i točnost obrade podataka. Drugo, ELSA nije sadržavala informacije o trajanju posjedovanja kućnog ljubimca, i treće, gotovo svi sudionici istraživanja bili su bijelci, što ukazuje na nužnost širenja istraživanja na druge rasne i etničke skupine.
S obzirom da je riječ o promatračkoj studiji, ne može se eliminirati učinak neizmjerenih čimbenika, poput genotipa apolipoproteina E (ApoE4) koji utječe na rizik od Alzheimerove bolesti, čime se ometa utvrđivanje uzročne povezanosti.
Istraživanje kineskih istraživača, objavljeno u online časopisu JAMA Network, ukazuje da povezanost postoji, no potrebna su daljnja istraživanja koja uključuju sveobuhvatnu procjenu kognitivnih funkcija kako bi se istražilo pomažu li doista kućni ljubimci u smanjenju globalnog kognitivnog pada kod osoba starije životne dobi koje žive same.
Ekovjesnik