Pokrenuta peticija protiv rušenja Beogradskog sajma
Stop rušenju sajma, stop nacionalnom stadionu!
„Stop rušenju sajma, stop nacionalnom stadionu! Ne želimo novi sajam - ne želimo nacionalni stadion!“, poručuju organizatori peticije protiv rušenja Beogradskog sajma.
„Beogradski sajam je izuzetna arhitektonska cjelina velikog povijesnog značaja za grad Beograd. Kupola Hale 1 Beogradskog sajma ušla je u Guinnessovu knjigu rekorda kao najveća samostojeća kupola bez stupova dosad izgrađena od prednapregnutog betona“, navodi se u tekstu peticije koju je pokrenula grupa građana Savski nasip, koja se zalaže za zaštitu javnog interesa i poštovanje zakona Republike Srbije.
Organizatori peticije navode kako „vlast planira potrošiti golema sredstva na rušenje postojećeg sajma i izgradnju novog sajma na Surčinskom polju uz samo beogradsko vodocrpilište“, dok se pored novog sajma planira izgradnja nacionalnog stadiona.
„Ne želimo dodatno zaduživanje države koja već ima visok nacionalni dug, u kojoj velik broj građana živi u bijedi i siromaštvu i bez osnovne infrastrukture. Želimo da Beogradski sajam ostane kakav jest jer predstavlja izuzetnu arhitektonsku cjelinu prepoznatljivu u cijelom svijetu. Želimo da Surčinsko polje ostane zeleno vodocrpilište kako bismo uživali u parku prirode, imali zdravu vodu i smanjili rizik od poplava. Tražimo Savski park prirode za sve građane koji će se prostirati uzvodno od savskih blokova sve do Obedske bare (ramsarsko područje u jugoistočnom Srijemu oko 40 kilometara zapadno od Beograda) s biciklističkim stazama, promatračnicama za ptice, veslačkim klubovima, plažama i slobodnim pristupom rijeci“, navodi se u tekstu peticije.
Podsjetimo, Beogradski sajam izgrađen je između 1954. i 1957. godine, prema projektu arhitekta Milorada Pantovića i inženjera Branka Žeželja i Milana Krstića. Osmišljen je kao suvremeno oblikovani urbanistički kompleks s tri izložbena paviljona pod kupolama, međusobno povezana pasarelama, te predstavlja jedno od najuspješnijih ostvarenja srpske i jugoslavenske poslijeratne arhitekture.
Hala 1 je u vrijeme izgradnje predstavlja pravi graditeljski podvig. Kružnog je oblika s kupolom raspona 109 m, izgrađena je od prednapregnutog betona te je najveća te vrste u svijetu. Raspolaže s ukupnom površinom od 21.280 četvornih metara, od čega je izložbena površina 15.030 m2, a maksimalna visina hale iznosi 30,8 metara.
Peticiju je u trenutku objave članka potpisalo gotovo 11 500 građana.
- Ekovjesnik