Spoj očuvanja prirode i znanosti u Tropskoj kući
Nova rođenja i novi projekt Biopark
U Tropskoj kući u Celju, koja slavi svoju treću godišnjicu rada, znanost i očuvanje prirode isprepliću se na svakom koraku.
Početkom ljeta Tropska kuća u Celju objavila je vijest o rođenju mladunčeta zlatoglavog tamarina, što predstavlja velik uspjeh u naporima za očuvanje ove ugrožene vrste. Majka Isabella, koja je 7. srpnja šesti put postala majka, pokazuje iznimnu sposobnost uzgoja u zatočeništvu, što je od ključne važnosti za očuvanje vrste, budući da su zlatoglavi tamarini u prirodi izrazito ugroženi.
Tropska kuća postala je obrazovno-prirodoslovna ustanova koja godišnje privuče oko 28 tisuća posjetitelja, među kojima su učenici brojnih škola i obrazovnih institucija. S više od 100 sati formalnog obrazovanja godišnje, programi poput proslave rođendana u društvu životinja, na kojima je sudjelovalo više od tisuću djece, Tropska kuća potiče svijest i razumijevanje ekoloških problema već kod najmlađih.
Znanstveno-istraživački rad kao temelj za očuvanje vrsta
Pod vodstvom Simona Cirkulana, direktora Tropske kuće i doktoranda na poslijediplomskom studiju Znanstvenoistraživačkog centra Slovenske akademije znanosti i umjetnostina (Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti - ZRC SAZU), provodi se važno istraživanje koje donosi nove uvide u život životinja o kojima brine čovjek. Nedavno predstavljena pilot-studija, koja uključuje redovito vaganje zlatnoglavih tamarina, pokazala je kako preventivna skrb i redovito praćenje tjelesne mase mogu poboljšati dobrobit i zdravlje životinja. Ovaj pristup ne samo da poboljšava životne uvjete u zatočeništvu, već postavlja i nove smjernice za etološku skrb u utočištima i zoološkim vrtovima diljem svijeta.
Pogled u budućnost
S inovativnim pristupom očuvanju prirode, Tropska kuća planira proširenje svojih aktivnosti projektom Biopark, koji će na većoj vanjskoj površini simulirati različite ekosustave svijeta. Biopark će objediniti postojeće i nove vrste, uključujući neke koje će prvi put stići u Sloveniju, poput nilskih konja, nizinskih tapira i gibona. Ovaj ambiciozni projekt dodatno će ojačati ulogu Tropske kuće kao ključnog aktera u naporima za očuvanje prirode i obrazovanje.
Tropska kuća već pokazuje da je moguće uspješno živjeti i djelovati u harmoniji s prirodom čak i u umjetnom okruženju. Nastavkom i širenjem svojih projekata, Tropska kuća ne samo da štiti i odgaja životinje, već i podiže svijest o važnosti očuvanja prirode te educira i uključuje lokalnu i širu zajednicu u svoj rad. Ovakav pristup osigurava da će Tropska kuća i dalje igrati ključnu ulogu u globalnim naporima za očuvanje prirode.