Tko su prvi potpisnici Pakta EU-a o umjetnoj inteligenciji i njezinih dobrovoljnih obveza
Više od polovice njih obvezalo se na dodatne obveze, uključujući osiguravanje ljudskog nadzora, ublažavanje rizika i transparentno označivanje određenih vrsta sadržaja stvorenih umjetnom inteligencijom
Više od stotinu poduzeća potpisalo je obveze iz Pakta EU-a o umjetnoj inteligenciji za poticanje pouzdanog i sigurnog razvoja umjetne inteligencije, izvijestila je Europska komisija.
Europska komisija danas je objavila popis više od stotinu poduzeća koja su prvi potpisnici Pakta EU-a o umjetnoj inteligenciji i njezinih dobrovoljnih obveza. Potpisnici su multinacionalne korporacije te europska mala i srednja poduzeća (MSP-ovi) iz različitih sektora, uključujući informacijske tehnologije, telekomunikacije, zdravstvo, bankarstvo, automobilsku industriju i aeronautiku. Popis potpisnika obveza dostupan je putem sljedeće poveznice.
Paktom se podupiru dobrovoljne obveze industrije da počne primjenjivati načela Zakona o umjetnoj inteligenciji (European Artificial Intelligence Act - AI Act) prije početka njegove primjene te se jača suradnja između Ureda EU-a za umjetnu inteligenciju i svih relevantnih dionika, uključujući industriju, civilno društvo i akademsku zajednicu.
U dobrovoljnim obvezama u okviru Pakta EU-a o umjetnoj inteligenciji poduzeća koja sudjeluju u paktu pozivaju se da se obvežu na najmanje tri osnovne mjere:
- Strategija upravljanja umjetnom inteligencijom kako bi se potaknulo uvođenje umjetne inteligencije u organizaciju i radilo na budućoj usklađenosti s Aktom o umjetnoj inteligenciji.
- Mapiranje visokorizičnih UI sustava: Utvrđivanje UI sustava koji će se vjerojatno kategorizirati kao visokorizični u skladu s Aktom o umjetnoj inteligenciji
- Promicanje pismenosti i osviještenosti osoblja u području umjetne inteligencije, osiguravanje etičkog i odgovornog razvoja umjetne inteligencije.
Osim tih temeljnih obveza, više od polovice potpisnika obvezalo se na dodatne obveze, uključujući osiguravanje ljudskog nadzora, ublažavanje rizika i transparentno označivanje određenih vrsta sadržaja stvorenih umjetnom inteligencijom, kao što su uvjerljivi krivotvoreni sadržaji. Poduzeća se mogu pridružiti Paktu o umjetnoj inteligenciji i obvezati se u svakom trenutku dok se Zakon o umjetnoj inteligenciji ne počne u potpunosti primjenjivati.
Jačanje vodećeg položaja EU-a u području inovacija u području umjetne inteligencije
Uz nastojanja da se poduzećima pomogne u provedbi Zakona o umjetnoj inteligenciji u očekivanju zakonskog roka, Europska komisija poduzima mjere za poticanje inovacija EU-a u području umjetne inteligencije. Inicijativa Tvornice umjetne inteligencije od 10. rujna 2024. osigurat će startup poduzećima i industriji jedinstvenu kontaktnu točku za inovacije i razvoj umjetne inteligencije, uključujući podatke, talente i računalnu snagu. Tvornice umjetne inteligencije potaknut će i razvoj i validaciju industrijskih i znanstvenih primjena umjetne inteligencije u ključnim europskim sektorima kao što su zdravstvo, energetika, automobilska i prometna industrija, obrana i zrakoplovno-svemirska industrija, robotika i proizvodnja, čista i poljoprivredna tehnologija.
Tvornice umjetne inteligencije važan su dio Komisijina paketa za inovacije u području umjetne inteligencije predstavljenog u siječnju 2024., zajedno s mjerama potpore poduzetničkom kapitalu i vlasničkim kapitalom, uvođenjem zajedničkih europskih podatkovnih prostora, inicijativom GenAI4EU i velikim izazovom u području umjetne inteligencije kojim se start-up poduzećima pruža financijska potpora i pristup superračunalima EU-a, među ostalim mjerama. Europska komisija osnovat će i Europsko istraživačko vijeće za umjetnu inteligenciju kako bi se iskoristio potencijal podataka te strategiju za primjenu umjetne inteligencije za poticanje novih industrijskih primjena umjetne inteligencije.
Podsjetimo, Zakon o umjetnoj inteligenciji (European Artificial Intelligence Act - AI Act), kao prva sveobuhvatna uredba o umjetnoj inteligenciji u svijetu, stupio je na snagu 1. kolovoza 2024. Neke odredbe Zakona već su u potpunosti primjenjive, dok će se u cijelosti početi primjenjivati dvije godine nakon njegova stupanja na snagu, uz neke iznimke: zabrane će stupiti na snagu nakon šest mjeseci, pravila upravljanja i obveze za UI modele opće namjene počet će se primjenjivati nakon 12 mjeseci, a pravila za UI sustave ugrađene u regulirane proizvode počet će se primjenjivati nakon 36 mjeseci.
Europska komisija / Ekovjesnik