CS3 predviđa topliju zimu u većem dijelu Europe s natprosječnim količinama oborina
Objavljena sezonska prognoza Službe za klimatske promjene Copernicus (C3S)
Služba za klimatske promjene Copernicus (C3S) redovito objavljuje sezonske prognoze koje se temelje na podacima iz nekoliko najsuvremenijih sustava za sezonsko predviđanje.
Predviđanja i dalje ukazuju na daljnje jačanje aktualnog El Niña, koji će vjerojatno dosegnuti vrhunac krajem ove godine, ističu u Službi za klimatske promjene Copernicus. Nesigurnost u prognozi za zimu u Europi je velika, s niskom razinom slaganja među prognozama pojedinih modela. Stoga se predviđa da će zima u cjelini biti toplija od prosjeka u većem dijelu Europe, a u mnogim dijelovima kontinenta moguće su i natprosječne količine oborina.
Sezonske prognoze Službe za klimatske promjene Copernicus (C3S) temelje se na podacima koji pokrivaju vremensko razdoblje od šest mjeseci i ažuriraju se svakog mjeseca, odnosno 10. dana u mjesecu. Grafički prikazi sastoje se od karata ili vremenskih serija za niz prognoziranih varijabli kao što su temperatura zraka i površine mora, atmosferska cirkulacija i oborine.
- Prosjeci europske srednje površinske temperature zraka ljeti (od lipnja do kolovoza) od 1979. do 2023. Izvor podataka: ERA5 © Copernicus Climate Change Service (C3S) / ECMWF
Ljeto 2023. u Europi obilježili veliki sezonski kontrasti
Lipanj je bio vruć i suh u sjevernoj Europi i hladniji od prosjeka u južnoj Europi. Srpanj i kolovoz bili su hladniji i vlažniji od prosjeka u sjevernoj Europi, dok su južna (srpanj) i jugozapadna (kolovoz) Europa doživjeli ekstremne toplinske valove i šumske požare. Ovi kontrasti doveli su do toga da je sezona bila toplija od prosjeka, ali ne i rekordna za sezonu i kontinent u cjelini. Naime, ljeto 2023. bilo je u cijelosti peto najtoplije u povijesti mjerenja na europskom kontinentu.
Prosječna europska temperatura za ljeto (lipanj-kolovoz) iznosila je 19,63 °C, što je s 0,83 °C iznad prosjeka. Sezonske prosječne temperature bile su većinom iznad prosjeka 1991.-2020. za veći dio kontinenta, dok su samo u dijelu zapadne Rusije zabilježene ispodprosječne vrijednosti. Postotak dana s maksimalnim temperaturama iznad 90. percentila bio je viši od prosjeka, a uvjeti toplinskog vala pojavili su se na velikim područjima, s velikim kontrastima između mjeseci i cijele regije. U velikim dijelovima južne Europe zabilježena su dva tjedna „vrlo jakog“ toplinskog stresa, što odgovara osjetu temperature između 38 i 46 °C. Neka su područja, poput južne Španjolske, ovoj razini toplinskog stresa bila izložena i do 60 dana.
- Anomalije globalne prosječne površinske temperature zraka (°C) za mjesec rujan od 1940. do 2023.godine u odnosu na 1991. – 2020. Izvor podataka: ERA5 © Copernicus Climate Change Service/ECMWF
Prema podacima koje je Služba za klimatske promjene Copernicus objavila prošlog tjedna, rujan 2023. bio je dosad najtopliji rujan zabilježen na globalnoj razini, s prosječnom površinskom temperaturom zraka od 16,38 °C ili 0,93 °C iznad prosjeka za rujan 1991.-2020. i 0,5 °C iznad temperature prethodnog najtoplijeg rujna 2020. godine. Rujan 2023. bio je ujedno oko 1,75 °C topliji od predindustrijskog prosjeka za razdoblje 1850.–1900. godine, a zabilježena je i najviša temperaturna anomalija u bilo kojoj godini u skupu podataka ERA5 koji seže do 1940. godine.
S.F. / Ekovjesnik